Petrol
96.06
1.20%
Euro
18.3216
0.44%
Dolar
17.9628
0.28%
Altın
1.025
0.29%
Borsa
2774
0.00%
Bitcoin
427.499
3.26%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C
  Kanal İstanbul projesinin ilk imar planı İBB'den

  Kanal İstanbul projesinin ilk imar planı İBB'den

  Kanal İstanbul ve yeni şehri kapsayan 38 bin 500 hektarlık alanın imar planları İBB tarafından hazırlanacak.
  • 15.02.2015 - 10:10

  wed

  İstanbul'da açılacak Kanal İstanbul ve kurulacak yeni şehrin imar planları için ilk adımlar atıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Kanal İstanbul ve yeni kurulacak kent için "rezerv alanı" ilan edilen 38 bin 500 hektarlık alanın imar planlarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) hazırlayacak.

  Proje, İstanbul'da Avcılar, Bağcılar, Bakırköy, Arnavutköy, Başakşehir, Esenler, Eyüp ve Küçükçekmece'nin belirli bir bölümünü içeren bir bölgeyi kapsıyor. Yeni şehrin nüfusu 500 bin şahıs olarak öngörülüyor.

  YETKİ KADİR TOPBAŞ'TA

  Kanal İstanbul projesinin de yer aldığı bölgede çevreye duyarlı ve modern bir yapılaşmanın inşa edilmesi için belediye tarafından özel tasarlama ofisi kurulacak.

  İçinde bilim insanları, mimarlar, kent plancıları ve sosyologların vazife alacağı ekibin arazi ve atölye çalışması neticesinde yapılacak planla, şehrin tüm tasarıları da hazırlanmış olacak. İBB Kent Tasarlama Müdürlüğü, Kanal İstanbul ve yeni şehrin de içinde yer aldığı havzanın imar planlarının hazırlanması için lüzümlu protokolün yapılması ismine İBB Başkanı Kadir Topbaş'a yetki verilmesini istedi.

  Meclis talebi kabul ederek tasdik etti. Topbaş'la yapılacak protokolün derhal peşinden 1/100 bin, 1/5 bin ve 1/1000 olmak üzere tüm imar tasarıları hazırlanmaya başlanacak. Planlar tamamlanarak bakanlığın onayına sunulduktan sonra askıya çıkarılacak.

  İBB'YE DEVREDİLİYOR

  Askı süresi sona erdikten sonra inşaat ruhsatı alınıp projeler hayata geçirilebilecek. 2012'de Bakanlar Kurulu kararıyla rezerv alanı ilan edilerek yeni kent kurulması çalışmalarına başlanan Avrupa Yakası'ndaki 38 bin 500 hektarlık alanın imar tasarıları İBB'ye devrediliyor.

  İBB Kent Tasarlama Müdürlüğü, Belediye Meclisi'ne istek yazısı yazarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yetkisinde olan alanın imar tasarlama çalışmalarının İBB tarafından yürütülmesi için protokol yapılmasını istedi.

  Kanal İstanbul projesinin ilk imar planı İBB den #2

  PROTOKOL İMZALANACAK

  Belediyenin tasarlama şirketi BİMTAŞ tarafından hazırlanması istenen imar tasarıları için, ofis kurularak tüm yönleriyle yeni şehrin son durumu verilecek. Nüfus yoğunluğu, çevre duyarlılığı ve mimari tasarımlarla geliştirilecek yeni kent için 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni İmar Tasarısı da düzenlenecek.

  Tasarısız bölgenin verimli biçimde düzenlenebilmesi için uygulama imar tasarıları da belediye tarafından hazırlanacak. Bu sayede planlar tamamlanarak onaylandıktan sonra inşaat proje ruhsatları da alınabilecek. Bakanlık ve Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalandıktan derhal sonra imar tasarısı için çalışmalar başlayacak.

  FİNANSMAN BAKANLIK OLACAK

  Bölgede gayrimenkul ve imar artışlarının manipüle edilmemesi için tüm tasarı süreçleri bitirilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesindeki Mekansal Tasarlama Genel Müdürlüğü ile BİMTAŞ arasındaki protokol gereği çalışmanın finansmanı bakanlık tarafından sağlanacak.

  Planlar tamamlandıktan sonra tasdik için bakanlığa teslim edilecek. İstanbul'da afete karşı yeni konutların yapılabilmesi amacıyla 2012'de ev rezerv alanı ilan edilen 38 bin 500 hektarlık meydan için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Emlak Konut GYO A.Ş. arasında işbirliği protokolü imzalanmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir