Euro
15.28
1.43%
Dolar
13.4791
1.29%
Altın
770.14
1.16%
Borsa
1.881
1.29%
Bitcoin
774.444
1.90%
10ºC
İstanbul
Güneşli 10 C

  Kapalıçarşı'da restorasyon başladı

  İstanbul’un en önemli tarihi yapılarından 554 yıllık Kapalıçarşı’nın restorasyon çalışmaların başlandı.
  • İHA
  • 14.07.2016 - 15:38
  Kapalıçarşı'da restorasyon başladı

  Yılda 92 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği 554 yıllık Tarihi Kapalıçarşı’nın restorasyon çalışmalarına çatıdan başlandı.

  Kapalıçarşı da restorasyon başladı #1

  ALATURKA KİREMİT KULLANILACAK

  2009 yılında başlatılan restorasyon projesi çalışmalarının tamamlaması sonrasında bugün düzenlenen törenle Kapalıçarşı’nın çatısına ilk kiremit Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile Tarihi Kapalı Çarşı Esnafları Derneği Başkanı Ahmet Kökler tarafından konuldu.

  2017 yılının aralık ayında bitirilmesi ön görülen çatı restorasyonunda alaturka kiremit kullanılacak. Kapalıçarşı’nın alt yapısı için ise İSKİ 35 milyon liralık bir çalışma yapacak.

  Kapalıçarşı'da restorasyon başladı İZLE

  Kapalıçarşı da restorasyon başladı #2

  Törende konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, başlatılan restorasyon çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. İstanbul açısından önemli bir anı yaşadıklarını söyleyen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bizim açımızdan İstanbul açısından çok önemli bir anı yaşadığımı ifade edebilirim. 2009 yılında başladığımız bir çalışmaydı. Hakikaten bir rüyaydı. Bu anki durumu hayal ederek başladığımız bir rüyaydı. 2009 yılında Kapalıçarşı’nın hem kendisini hem de etrafında 21 tane hanıyla birlikte yaklaşık 110 bin metre karelik bir alanı röleve restorasyon proje çalışmalarını başlattık. Tabi yenileme kurulları ilk defa böyle büyük bir projeyle karşı karşıya kaldılar. Hakikaten zaman zaman sıkıntılarla karşılaştığımız bir süreçti. Kapalıçarşı’nın restorasyonunu biz 3 ana bölüme ayırdık. Bunlardan bir tanesi şu anda gördüğümüz çatı, ikincisi alt yapı ve üçüncüsü ise güçlendirme çalışmaları. Kapalıçarşı’nın çatıyla ilgili projesi kurul tarafından onaylanmıştı."

  KAPALIÇARŞI'NIN HER TARAFI RESTORASYONA ALINMAYACAK

  Demir sözlerine şu şeklilde devam ederek, "2016’nın şubat ayında ihaleye çıktık. Nisan ayı itibariyle ihale neticelendirildi ve yer teminini gerçekleştirdik. Bugün itibariyle de çalışmalarımızı başlatıyoruz. Hedef 2017 yılının Aralık ayında çatının bütün problemleri bitmiş olacak. Bu süreçte büyükşehir belediyemizle yaptığımız görüşmelerde onlarda şu anda alt yapıyla ilgili bir çalışma yapıyor. İSKİ’nin alt yapıyla ilgili yapacağı çalışma Anıtlar Kurulu’ndan onaylandı. Bütün Kapalıçarşı kapanmayacak onu söyleyeyim. Kapalıçarşı’daki çalışmalar akamete uğratılmayacak. Kapalıçarşı’nın her tarafı restorasyona alınmayacak. Acil müdahale edilmesi gereken yerlere müdahale edilecek. Daha sonra diğer yerlere yavaş yavaş girilecek" dedi.

  "10 YILI BULABİLİR"

  Kapalıçarşı hakkında teknik bilgiler de veren Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Çatı 39 bin metre karelik bir alan. Kapalıçarşı’nın hanlarıyla birlikte alanı 110 bin metre karelik bir alan. 39 bin metre kareyi inşallah bu gördüğünüz kablolardan, klimalardan, televizyon antenlerinden dışarıdaki bütün şeylerden arındıracağız. Bunlar bir düzen içinde olacak” diye konuştu.

  Kapalıçarşı da restorasyon başladı #3

  RESTORASYON 10 YIL SÜREBİLİR

  Kapalıçarşı’daki tüm çalışmaların 10 yıl sürebileceği ve yaklaşık 200 milyon lira harcanabileceğini aktaran Başkan Demir, “Şimdiye kadar 30 milyon lira projeyle ilgili harcama yapıldı. 39 bin metre karelik alan için 10 milyon liralık bir ihale gerçekleşti. Alt yapıyla ilgili İSKİ’nin yapacağı çalışma yaklaşık 35 milyon liralık bir çalışma olacak. Restorasyonla ilgili bizim hepsini kapsayacak bir 200 milyon lira gibi bir ifademiz var. Bu 200 milyon lira hemen yapılacak işler değil. Kapalıçarşı gibi bir yeriniz varsa bir taraftan da restorasyonunuz da var demektir. Esnaf restorasyon esnasında çalışmalardan etkilenmeyecek. Restorasyon çalışmasında artık çok ileri düzeyde olduğumuz rahatlıkla söyleyebilirim. Toplam restorasyon söyledim 10 yıl sürebilir diyebilirim. 10 yıl bittikten sonra Kapalıçarşı’nın başka bir yerinde başka bir problem olabilir. Kapalıçarşı’nın herhangi bir yerinde her an müdahaleyi rahatlıkla görebiliriz. Düşünün ki biz projesini 2009-2016 yeni başlıyoruz. 6 yıldan fazla geçti. Projesi 6 yıl aldıysa restorasyonu 10 yılı geçer rahatlıkla” dedi.

  Yapılan konuşmaların ardından Başkan Demir, Kapalıçarşı Esnafları Derneği Başkanı Ahmet Kökler ile birlikte ilk kiremiti koyarak restorasyon çalışmasının startını verdi. Kapalıçarşı restorasyonunda ilk kiremit konulması havadan görüntülendi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir