Kars'ta inşaat sezonu 15 Nisan'da başlıyor

kars

Kars Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahmut Aydın, Kars’ta inşaat sezonunun 15 Nisan’da başlayacağını açıkladı. İl Müdürü Aydın, “2011 yılından bu yana ilimizde bildiğiniz üzere yapı denetim firmaları faaliyet göstermekte. İlimizde üç tane yapı denetim firması bulunmaktadır. Bu yapı denetim firmalarının halkımızın ve inşaat yapan tüm birimler bu firmalara tabi biz yapı denetim firmalarını denetliyoruz. Yapı denetim firmaları inşaat sezonu açıldığında şantiye denetimlerini daha sık şekilde yapacağız” dedi.

Aydın daha sonra şunları söyledi:

“İnşaat projesine uygun şekilde yapılıp yapılmadığı ve bütün tespitlerimizi buna göre yapacağız Kağızman ilçemizde inşaat sezonu 1 Nisan’da başlayacak. Kars merkezde ise 15 Nisan’da başlayacak.”

'180 RİSKLİ BİNA TESPİT EDİLDİ'

Kentsel dönüşüm hakkında da açıklamada bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahmut Aydın, “Şu an ilimizde kentsel dönüşüm çalışmaları devam etmekte ilimizde bakanlığımızca lisanslandırılmış tek bir lisanslı kuruluşumuz var. Bunun yaptığı riskli yapı tespitinde bulunuyoruz. Şu an itibarıyla 180 riskli bina tespit etmiş durumda. Toplam konut adet olarak 203’e ulaştık. Bunlardan süreci devam edenler var sonuçlananlar var bu sonuçlandırılan ve binalardan hak sahibi olan vatandaşlarımıza 2014’te il müdürlüğümüze başvurup kira yardımı alan 26 adet hak sahibimiz var. Bunları da bakanlığımızın tespit ettiği 480 bin lira bir bedel ödemesi yapılmıştır" dedi.