Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
700.336
0.58%
16ºC
İstanbul
Bulutlu 16 C

  Kemah Barajı'nın ÇED raporu reddedildi

  Erzincan’ın Kemah ilçesinde yapılması planlanan Kemah Barajı ve iki HES projesi için alınan ÇED raporu mahkeme tarafından iptal edildi.
  • 20.05.2015 - 09:23
  Kemah Barajı'nın ÇED raporu reddedildi

  kemah

  Erzincan’ın Kemah ilçesinde yapılması planlanan Kemah Barajı ve iki HES projesi için alınan ÇED raporu davalık oldu. İdare Mahkemesi, rapor için verilen 'olumlu' kararını iptal etti. Kararda, baraj nedeni ile yaşam alanları tehlikeye düşecek balıkların durumu etkili oldu. Balıkların 95 metre yüksekliği aşamayacaklarına işaret edilen kararda 'Kurulan asansörü balıklar kullanamaz. Alabalık başta olmak üzere birçok balık türünün yaşam alanı yok olur’ denilerek yeni bir ÇED raporunun alınmasına hükmedildi.

  Kemah Barajı nın ÇED raporu reddedildi #2

  "SULAR KURUR ORMANLAR YOK OLUR"

  Karar, Kemah’a bağlı Pınarönü Köyü’nde yaşayan Zarife-Riza Peker çiftinin Av. Duygu Kılıç Çağlı aracılığı ile Sivas İdare Mahkemesi’nde başlattığı yargı süresi sonrası, oy birliği ile alındı.

  4 köyü etkilemesi beklenen proje nedeni ile yapılan dava başvuru dilekçesinde özetle “Bu proje hayata geçerse sular kuruyacak, doğal yaşam ortamları, ormanlar ve tarım alanları yok olacak. Söz konusu proje aynı zamanda 1. derece deprem bölgesinde bulunuyor” denildi. Açılan davada, projenin hayata geçmesine olanak sağlayacak olan ve geçtiğimiz yıl şubat ayında verilen ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) Olumlu Kararı’nın yürütmesinin durdurulması istendi.

  "EKONOMİK FAYDASI VAR"

  Açılan davaya savunmalarını veren bakanlık ve şirket avukatları ise projenin hukuka uygun olduğuna işaret etti. Şirket savunmasında, projenin ekonomik ve sosyal açıdan bir dizi faydasının olduğuna vurgu yapılarak, davanın reddine karar verilmesi istendi.

  BÖLGEDE HEYELAN RİSKİ VAR

  Mahkeme, tarafların görüşlerini aldıktan sonra proje bölgesinde keşif yaptırdı, bilirkişi raporları hazırlattı. Mahkemenin kararı da büyük ölçüde hazırlanan raporlara dayandı. Kararda ÇED raporunda bir dizi eksik şöyle sıralandı: "Baraj inşaatı nedeni ile yapılacak patlatmalara ilişkin net bir ifade yok. Yine kesilecek ağaçlar ile ilgili yapılan inceleme eksik. Baraj altında kaç ağacın kalacağı belli değil. Bölgede heyelan riski var; heyelan bölgesinde kaç ağacın kesileceği belli değil. Kuşlar ve memeli türleri için nasıl bir çalışmanın olduğu belli değil. Bu proje Munzur Vadisi Milli Parkı içindeki bitkisel çeşitliliği de vurur."

  BALIKLAR 95 METREYİ AŞAMAZ ÇED

  Olumlu Kararı’nı iptal eden kararın esas dayanak noktasını ise baraj ve HES’ler nedeni ile yaşam alanları tehlikeye düşecek olan balıklar oluşturdu. ÇED raporunda balıklar için balık asansörü kurulacağı belirtilerek ‘Asansör Tipi Balık Geçidi’ ifadesine yer verildi.

  Ancak, kararda bu konu ile ilgili özetle: ‘Baraj duvarı temelden yüksekliği 95 metre olacak. Balıkların, bu yükseklikte önerilen asansörü kullanması imkânsız. Kaldı ki barajın önünde iki de HES var. Balıkların bu HES’leri de geçmesi gerekecek. Dolayısı ile balıkların HES II ve HES I engelini nasıl aşacakları belirsiz. Balıkların yumurtlama dışında, beslenme ve kışlanma amacıyla yapacakları göçlerin zamanlaması planlanmadı. Ayrıca raporda deprem riski analizi ile ilgili bir çalışmaya raporda rastlamadık’ denildi.

  TELAFİSİ GÜÇ ZARAR DOĞABİLİR

  Sivas İdare Mahkemesi, davaya konu projenin önemli çevresel etkileri olduğuna hükmetti. Mahkeme geçtiğimiz günlerde taraflara tebliğ ettiği kararında, ‘Bu hali il projede bir çok eksiklik var. Bu kapsamda projenin çevresel etkilerinin daha detaylı incelenmesi gerekir. Projenin çevre üzerinde etkileri ilgili mevzuat ve bilimsel esaslara göre kabul edilebilir düzeyde değil. Dava konusu işlemin uygulanması halinde çevre ve insan sağlığı için telafisi güç ve imkansız zararlar doğabilir’ denilerek verilen ÇED Olumlu Kararı için “Hukuka uygun değil” denildi.

  "ÇOK SAYIDA KİŞİ GÖÇ EDER"

  Davacı köylülerin avukatı Av. Duygu Kılıç Çaylı proje nedeni ile daha önce alınan acele kamulaştırma kararı için yürütmenin durdurulma kararının da alındığına işaret ederek şunları kaydetti: "Dava konusu ÇED raporunda, biyolojik yapının tespiti ve analizi ile ilgili ciddi hiçbir çalışma bulunmuyor. Bölgenin birinci derece deprem bölgesi olması konusunda yeterli bir önlem alınmadığı anlaşılıyor. Erzincan'ın bu bölgesi en çok göç veren bölge. Bölge halkının gelir kaynağı ise gittikçe azalan hayvancılık ve sebzecilik. Projenin hayata geçmesi halinde burada yaşayan kişilerin göç etmesi kaçınılmaz olacak.”

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir