Euro
10.1813
0.41%
Dolar
8.675
0.33%
Altın
490.72
0.55%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
384.734
-6.46%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Kentsel dönüşüm Anadolu Yakası'nda fiyatları katladı

  Kartal, Sancaktepe ve Fikirtepe kentsel dönüşümün etkisiyle son dönemde Anadolu Yakası'nın öne çıkan semtleri arasında.
  • 18.08.2015 - 16:21
  Kentsel dönüşüm Anadolu Yakası'nda fiyatları katladı

  kartal

  İstanbul'da gayrimenkul fiyatlarındaki artış hız kesmeden devam ediyor. Dünyanın en fazla danışmanına sahip en büyük gayrimenkul danışmanlık şirketi Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, gelişen toplu ulaşım ağlarının İstanbul emlak piyasasına etkisini mercek altına aldı.

  Emre Erol; “Yapılan araştırmalara göre kiraladığı ya da satın aldığı evin toplu ulaşıma yakınlığı benim için ilk sırada diyen tüketici oranı yüzde 40. Azımsanmayacak bu oran yüksek talebi kanıtlar nitelikte, bu talep karşısında markalı projeler de atağa geçiyor. Yeni projeler ile değerlenen bölgelerde fiyat da artıyor” dedi.

  LOKASYON PROJE SEÇİMİNDE İLK SIRADA

  Lokasyonun markalı projelerin yer seçiminde ilk sıralarda yer aldığını belirten Erol, "Proje geliştiricileri yeni projelerini metro hattına yakınlığını ve önümüzdeki dönemlerde genişlemesi muhtemel metro güzergahını göz önünde bulundurarak değerlendiriyor. Özellikle Anadolu Yakası'nda Kartal, Sancaktepe ve Fikirtepe kentsel dönüşüm çalışmalarının da etkisiyle son dönemde oldukça değerlendi. Markalı projelerin buralarda yüksek maliyetli yatırımlar yaptığını görüyoruz. 3. havaalanı çalışmaları ise Kayabaşı ve Arnavutköy'de gerek arsa fiyatlarını gerekse de gayrimenkul fiyatlarını arttırdı.” dedi.

  GAYRİMENKUL EYLÜLDE HAREKETLENECEK

  Son yıllarda hız kazanan kentsel dönüşüm çalışmaları kira fiyatlarının artmasına sebep olduolduğunu belirten Emre Erol, "Evi yenilenen mal sahipleri yakın çevrelerde geçici süreyle kirada oturmayı tercih ediyor. Bu durumda kira fiyatlarında da artış yaşanmasına zemin oluşturuyor. Bunun yanı sıra özellikle İstanbul'da üniversiteye yerleşen öğrencilerin de piyasanın hareketlenmesine katkı sağladığını söyleyebilirim. Talep arttıkça kiralar da artıyor. Burada yaşanan en büyük problem ev sahiplerinin kendi hesaplarına göre evlerini kiraya vermek istemesi. Aynı bölge içinde birbirine emsal teşkil eden evlerde kiralar çeşitlilik gösteriyor” dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir