Petrol
97.22
0.94%
Euro
18.4284
0.82%
Dolar
17.883
-0.09%
Altın
1.028
-0.46%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
425.210
1.94%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Kentsel dönüşüm Gölcük'ü güzelleştirecek

  Kentsel dönüşümün bir türlü hayata geçirilemediği ilimizde ilk adımı Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş attı. Yapılacak dönüşümle Gölcük tepeden tırnağa değişecek ve herkesi büyüleyecek.
  • 07.02.2015 - 12:32
  Kentsel dönüşüm Gölcük'ü güzelleştirecek

  Kentsel dönüşüm Gölcük ü güzelleştirecek #1

  Kocaeli Emlak Murat Hamzaoğlu ve Gülender Sargın Yatırım Danışmanlık olarak kentsel dönüşüm konusunda ilk adımı atan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’i ziyaret ettik. Tüm içtenliğiyle kentsel dönüşüm projesini bizlerle paylaşan Ellibeş, yaşanan depremin boyutuna bakılınca yenilenmek için 16 yılın aslında çok uzun olmadığını, buna rağmen oldukça iyi ilerleme gösterdiklerini anlattı. Maddi kayıplar 16 yıl gibi kısa bir sürede telafi edildi. “Alt yapı, üst yapı, sosyal, kültürel, sportif, sanatsal, sağlık ve eğitim tesislerimiz tamamlandı” diyen Ellibeş, geriye şehrin yenilenmesinin kaldığını, bunun da kentsel dönüşümle adım adım yapılması gerektiğini düşünüyor.

  İLK ADIM DENİZEVLER

  Belediye başkanımız Ellibeş’in büyük bir heyecanla anlattığı kentsel dönüşüm önemli merkezi noktaları kapsıyor. İlki; depremde çok büyük zarar gören Denizevler Mahallesi’nin komple yenilenmesi. Güçlendirme görmüş konutların var olduğu, afet bölgesinde bulunan ve yeni bir depremde kesinlikle çökecek bu bölge kentsel dönüşüm kapsamında baştan aşağıya yenilenecek. İkinci bölgeyse sanayi çarşısının bulunduğu mevkii. Yeni adliye sarayı inşaatın başladığı bölge de kentsel dönüşüm çerçevesinde tamamen yenilenecek.

  SANAYİ HİSAREYN’E

  Yapılan planlamaya göre görsel olarak oldukça kötü durumda olan ve ilçenin göbeğinde kalan sanayi, Hisareyn bölgesinde 105 bin metrekarelik bir alana taşınacak. Bakanlar Kurulu’ndan tüm proje onayları çıktıktan sonra. Hisareyn de belirlenen bölgeye yeni sanayi çarşısı yapılacak, ardından eski sanayi esnafı oraya taşınacak ve eski sanayi bölgesi tamamen kaldırılacak. Dönüşümlere tüm esnafın destek olduğunu hatta bir an önce başlanmasını istediklerini belirten Ellibeş, esnafın ve konut sahiplerinin desteği olmadan bu işin altından kalkılmasının imkansız olduğunu anlattı.

  İMAR VE KAT İZNİ

  Yıkılacak tüm binalara karşılık gelebilecek şekilde konut ve dükkan üretilecek olan kentsel dönüşüm projesinde gerekli ve uygun yerlerde imar 5 hatta 6-7 kata kadar yükselecek. Ellibeş, en hassas noktanın Amiral Sağlam Caddesi’ni içeren yaklaşık 41 bin metrekare bir alan olduğunu söylüyor. Başkanın açıklamasına göre; sıkışmış bu merkezde ticaretin idame ettirilmesi, bu nedenle hareketlenmenin neredeyse imkansız olması bölgeyi en kıymetli yer haline getiriyor. Görünen o ki üçüncü adım olan bu bölge kentsel dönüşümün en zorlu ve en önemli noktasını teşkil edecek.

  BU KEZ HERKES KAZANACAK

  Kentsel dönüşüm bölgelerinde yer alan tüm konut ve dükkan sahipleri yine aynı yerde ama yepyeni konutların sahipleri olacak. Bu çalışmayı “Yerinde Dönüşüm” olarak tanımlayan Ellibeş, “Dönüşüm bölgesinde orta hasarlı olan, 70 bin TL’ye bile satılamayan evin yerine yenisini yapacağız ve yeni evi rayiç bedelinden değil imalat bedelinden mal sahiplerine vereceğiz” diyor. Bu noktada konut sayısının kurtarması için zemin+5 katın yeteceği düşüncesinde olan Ellibeş, kazanç elde etmek için gereksiz yere gökdelenler yapmak durumunda olmadıklarını belirtiyor.

  RANTA İZİN VERMEYECEĞİZ

  70 bin TL’ye satamadığın 3+1 120 metrekare bir dairen var. Yarın aynı daire sıfır bina haline geldiği zaman hem de yepyeni bir şehirde, 200 bin TL’ye satabilirsiniz. Biz bu gayrimenkulü 120 bin TL’ye mal edeceksek, yine bu bedele hak sahiplerine vereceğiz. Böylece alıp satsalar da kar edecekler. Alım gücü olmayan gayrimenkul sahiplerine birebir denk gelebilecek yine aynı bölgeden daire teklif edeceğiz. Diğer yandan bu yeniliği isteyen halkımız 10 daire karşılığı 6 daire alamaya bile razı çünkü herkes bu değişimi istiyor diyerek dönüşümün alım gücüyle etkilenmeyeceğini anlattı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir