Petrol
95.88
1.01%
Euro
18.2869
0.25%
Dolar
17.9542
0.23%
Altın
1.023
0.09%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
426.026
2.90%
25ºC
İstanbul
Çok bulutlu 25 C

  Kentsel dönüşümde katılımcılık başarı getiriyor

  Bursa'da yapılan 'Kentsel Dönüşüm Zirvesi' konuşmacıları, akademisyenler, meslek ve iş dünyası temsilcileri "Kentsel dönüşümde başarının sırrı, katılımcılık" görüşünde birleşti.
  • 10.02.2015 - 14:44
  Kentsel dönüşümde katılımcılık başarı getiriyor

  efe

  Konut ve Yapı Gazetesi tarafından düzenlenen Kentsel Dönüşüm Zirvesi'nin oturumlar bölümünde konuşan akademisyenler, bürokratlar, sektörle ilgili meslek ve iş dünyası kuruluşlarının temsilcileri, kentsel dönüşümde başarının sırrının "katılımcılık" olduğu görüşünde birleşti.

  KENTSEL DÖNÜŞÜM HAYATA GEÇMELİ

  Merinos AKKM'de düzenlenen Kentsel Dönüşüm Zirvesi'nde Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Akmcıtürk'ün moderatörlüğünde yapılan ilk oturumda Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Taş, Uludağ Üniversitesi İnşaat Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün, Bursa Teknik Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Beyhan Bayhan söz aldı.

  Akademisyenlerin katıldığı oturumun moderatörlüğünü üstlenen Uludağ Üniversitesi mimarlık Fakültesi Dekanı Nilüfer Akıncıtürk artık harekete geçme zamanının geldiğini söyledi. Akıncıtürk, "Şehrin kentsel dönüşümde söz sahibi olan bütün paydaşlar konuyu enine boyuna inceliyor, bizler konuşuyoruz, yerel yöneticiler teoride uygulamaya çalışıyor. Artık kentsel dönüşüm hayata geçirilmeli" dedi.

  100 YIL SONRASI DÜŞÜNÜLMELİ

  Doç. Dr. Murat Taş, kentsel dönüşümde halktan sonra en önemli olmazsa olmazın özel sektör olduğunu söyledi. Doç. Dr. Taş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yatırımcılar uygulayıcı ve ekonomik faydayı sağlayıcı olanlardır. Üniversiteler de vizyon ve yön göstericidir. Kamu ise denetleyici olmalıdır. Bu aktörlerin ciddi anlamda kentsel dönüşümü sağlayabilmeleri için katılımcılık esastır. Dünyadaki örnekleri katılımcılıkla başarıya ulaşmıştır. Şimdi yapacağımız kentsel dönüşüm de 100 yıl sonra yeniden kentsel dönüşüme ihtiyaç doğuracak bir şekilde yapılmamalıdır."

  Prof. Dr. Adem Doğangün de, kentsel dönüşüm için birlikte hareket etmenin önemine değindi. Doğangün, "Kentsel dönüşümün asıl hedefi afet riski altındaki alanların dönüştürülüp daha sağlıklı ve güvenli yaşam alanları oluşturmak olmalıdır. Esas olan bu kentsel dönüşüme vatandaş, mühendisler, yerel yönetimler dört elle sarılıp bu sağlıksız binalardan vatandaşları kurtarıp her şeyiyle yaşanabilir bir kentin yeninden yapılmasını sağlamalıdır" şeklinde konuştu.

  DÖNÜŞÜMÜN AKTÖRLERİ

  Basıi Akyıldız, "Afet deyince aklımıza hep deprem geliyor. Kentsel dönüşüme ihtiyaç olan bu bölgeler de afet riski altındaki bölgelerdir. Kent olma özelliğini kaybetmiş bölgelerin belli kriterler çerçevesinde mimar mühendisler tarafından yapılanması gerekiyor. Aslında jeofizik mühendisleri, inşaat mühendisleri, şehir plancıları, mimarlar, harita mühendisleri hepsi birden kentsel dönüşümün başrolünü oluşturuyor" diye konuştu.

  Ziyaeddin Temizel de halkın da katıldığı bu tür toplantıların verimli olacağını dile getirdi. Kentsel dönüşümü bir an önce hayata geçirmek gerektiğini söyleyen Temizel çok zaman kaybedildiğinden yakındı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir