Petrol
85.43
-2.01%
Euro
18.1376
-0.11%
Dolar
18.5008
-0.03%
Altın
989.77
0.19%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
367.850
1.23%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Kibele heykeli turizmin hizmetine sunulacak

  Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, geçtiğimiz günlerde bulunan Kibele heykelini turizmin hizmetine sunulacağını açıkladı.
  • 20.09.2016 - 10:16
  Kibele heykeli turizmin hizmetine sunulacak

  Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, 2500 yıllık tarihi geçmişe sahip Kurul Kalesi’nde yapılan arkeolojik kazılarda bulunan Kibele heykelini turizmin hizmetine sunacaklarını açıkladı.

  Kibele heykeli turizmin hizmetine sunulacak #1

  2100 YILLIK HEYKEL YAKINDAN İNCELENDİ

  Vali İrfan Balkanlıoğlu, Kurul Kalesi’nde yürütülen kazı çalışmaları esnasında, kalenin giriş kapısının yanında bulunan ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği 2100 yıllık Kibele heykelini yakından inceledi.

  Bolluk ve bereketi simgeleyen 'Ana Tanrıça Kibele' adına yapıldığı belirtilen ve tamamı mermerden yapılan heykeli inceledikten sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Balkanlıoğlu, “Kurul Kalesi’nde yürütülen kazı çalışmalarında, Kral VI. Mithridates döneminde nam salan Pontus İmparatorluğu'nun en parlak dönemlerinden kalma buluntulara ulaşıldı. Kentin girişinde, kaleyi korusun diye yapılıp, buraya yerleştirildiği düşünülen Kibele heykeli, orijinal haliyle oturduğu taht dahi mermerden orijinal bulundu. Bu boyutlarda bir Kibele heykeli bozulmamış halde Türkiye’de nadir bulunuyor. Tam 2100 yıllık bir tarih biçiliyor. Çünkü, çevresinde bulunan sikkelerin tarihi 2100 yıl kadar geriye gidebiliyor” diye konuştu.

  Kibele heykeli turizmin hizmetine sunulacak #2

  KAZILAR DEVAM EDECEK

  Kurul Kalesi’nin, bünyesinde eşsiz eserler barındırdığını dile getiren Vali Balkanlıoğlu, “Bu kurtarma kazılarının sonuna kadar sürdürülmesi lazım. Tarihini bilmeyen insanlardan hayır gelmez. Tarih ibretlerle doludur. 2500 sene önce de burada bir medeniyet varmış. Kibele heykelini yapabilecek sanatçılar varmış. Bunlardan alınacak bir çok ders var bizler için. Birçok tarihi eserler, sikkeler, definecilerin ve yağmacıların elinden kurtarılması lazım. Gelecek nesillere bu tarihi kültürümüzü ve zenginliğimizi aktarmamız açısından. Böyle ehil kişilerin kuyumcu hassasiyetiyle buralarda çalışması, buldukları her eseri de insanların istifadesine sunmaları çok önemli” dedi.

  Kibele heykeli turizmin hizmetine sunulacak #3


  Görüş Bildir