Petrol
103.11
-9.15%
Euro
17.4372
-0.57%
Dolar
16.9656
0.83%
Altın
964.7
-1.34%
Borsa
2371
0.00%
Bitcoin
348.101
4.00%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C
  Kışın hesaplı ısınma yöntemleri

  Kışın hesaplı ısınma yöntemleri

  Kışın evinizde günlük alışkanlıklarınızı değiştirerek uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle ısıyı daha fazla muhafaza edebilirsiniz.
  • 25.01.2016 - 09:20

  Kışın hesaplı ısınma yöntemleri #1

  Kış aylarında evlerin ısıtılması en büyük sorundur. Evin büyüklüğü, yalıtım ve kullanılan ısıtma aracı gibi faktörler ısınmayı etkileyen unsurlar arasındadır. Evin ısıtılmasının yanı sıra, ısının muhafaza edilebiliyor olması da önemlidir. Isınmayı sadece ısıtma araçlarıyla sağlamak yerine, ısıyı muhafaza etmek ve pratik yöntemleri de bilerek çok yönlü düşünmek daha iyi bir sonuç elde etmenizi sağlayabilir.

  PERDELERİ AÇIN

  Kış döneminde güneş alan pencerelerin perdeleri açılmalı, güneş gittikten sonra kapatılmalıdır. Uygun perde seçimi ve kullanımıyla pencere kaynaklı ısı kayıplarının yüzde 25'i önlenebilir.Kışın hesaplı ısınma yöntemleri #2

  KALIN PERDELER KULLANIN

  Gün ışığı kaybolduğu anda, pencereler sizin düşmanınız olur. Eski evlerde yaygın olan tek katlı camlar, içeride bulunan ısının dışarı çıkmasını engelleyemez. Kalın perdeler evdeki ısının dışarı çıkmasını büyük oranda engeller.

  PENCERE KENARINDAKİ HAVA SIZINTISINI ENGELLEYİN

  Yalıtım, ısının odalarda eşit dağılmasına ve sağlıklı bir ortam oluşmasına yardımcı olur. Evin içinde alacağınız birkaç basit önlemle de ısı yalıtımını destekleyebilirsiniz. Kapı ve pencere kenarlarına, yapışkan bantlar çekerek, hava sızıntılarını engelleyin. Böylece, dışarıdaki soğuk hava eve girmez ve evdeki sıcak hava da dışarı çıkmaz.

  Kışın hesaplı ısınma yöntemleri #3

  PETEKLERİN ÖNÜNÜ BOŞ BIRAKIN

  Kombi kullanıyorsanız, odalardaki peteklerin önüne, mobilya veya başka eşyalar yerleştirmeyin. Bu, odadaki ısı akışını bozar ve ısınmayı olumsuz etkiler. Peteklerin arkasına yansıtıcı özellikte levhalar yerleştirin. Böylece, duvara yakın olan radyatörden çıkan ısı, duvar yerine yansıtıcıya çarpar ve odanın içine yönlenir. Kombiden alınan verim, neredeyse iki katına çıkar.

  ÇAMAŞIRLARI EVİN İÇERİSİNDE KURUTUN

  Çamaşırları evde kurutarak iki farklı yerden para tasarrufu sağlarsınız. İlk olarak, kuruyan kıyafetlerden yayılan nem evin içerisindeki ısıyı arttırır ve ısıtıcıya gerek kalmadan ısınırsınız. İkincisi, kurutucunuzu kullanmak zorunda kalmazsınız ve bu da size enerji+para tasarrufu olarak geri döner.

  Kışın hesaplı ısınma yöntemleri #4

  ISI YALITIMI YÜZDE 50 TASARRUF SAĞLAR

  Ne şekilde ısınırsanız ısının, ısı yalıtımını düzgün sağlayamazsanız tam verim alamaz ve yüksek faturalar ödemek zorunda kalırsınız. Eğer en üst katta oturuyorsanız, çatıda ısı izolasyonu bulunmasına özen gösterin. Isı yalıtımı sayesinde yüzde 50’ye varan tasarruf sağlanabilir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir