Dolar
6.8113
0.019%
Euro
7.5825
0.1836%
Altın
1741.91
0.1293%
Borsa
107266.19
1.6543%
G. Altın
381.948
0.2667%
Bitcoin
69334.49
5.9061%
13ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 13 C
  Kışın soğuğunda içinizi ısıtacak çözümler

  Kışın soğuğunda içinizi ısıtacak çözümler

  Isınma masraflarının arttığı kış aylarında, doğru yalıtım ve dekorasyon çözümleriyle cebiniz rahat edecek.
  • 24.10.2015 - 12:00

  Kışın soğuğunda içinizi ısıtacak çözümler

  ısı yalıtımı

  Günümüz projelerinde, standartlar gereği dış ve iç cehpe yalıtımları enerji tasarrufu sağlayacak şekilde uygulanıyor. Ancak 10 yaş veya daha eski yapılar için yalıtımı olmayan dış cephe, eski pencere ve kapı doğramaları, arızalı radyatörler, kötü ısı tesisatı...Bunların sadece biri yüzünden eviniz verimli ısınmıyor olabilir. Bu da size kış olunca hem enerji hem de para kaybettiriyor. Yaşam alanlarında, elektrik ve su gibi zaruri bir ihtiyaç olan ısınma, birkaç akıllı fikir sayesinde size ekonomik bir yük olmaktan çıkıyor. Isınma masrafından tasarruf etmenin birçok yolu var.

  ENERJİ DENETİMİ

  Kapı ve pencere gibi noktalarda sıcak hava kaçaklarının yerlerini tespit edin. Isınma tesisatını kontrol edin; radyatörler verimli yanıyor mu? Doğal gaz tesisatınız için kontrol ve bakım yaptırın. Servis masrafı, tesisatta bir sorun varsa zaten sonradan alacağınız verimle faturada kendini amorti edecektir.

  ESKİ PENCERELERİ BANTLAYIN

  En basit ve en ekonomik yöntemlerden biri de eskimiş pencere doğramalarınızdan kaybettiğiniz ısıyı kesmek için kullanacağınız bantlardır. Isı tasarrufu için pratik ve mevsimsel bir çözüm olan bu bantları yapı marketlerde bulabilirsiniz. Pencere çerçeveleri duvara iyi yerleştirilmediyse de ısı kaybı yaşanır. Silikon ile bu boşlukları kapatabilirsiniz. Ancak uzun vadede, doğramalarınızı günümüz teknolojisi çift cam sistemleriyle değiştirmek daha ekonomik olacaktır. Özellikle yaz aylarında ev sahibi olanlar, bu tip detayları gözden kaçırabilir. Yazın hoşunuza giden o ahşap doğramalar, havalar soğuyunca size dert olmasın.

  PROGRAMLANABİLİR KOMBİ KULLANIN

  Kombinizi evde olmadığınız zamanlarda kapalı tutmanız size yeterli bir tasarruf getirmeyebilir. Isı seviyesi ayarlanabilir kombiler, evde belirli zamanlarda ısı derecesini açıp kapatabilmenize olanak sağlar. Belirli gün veya saatlerde ısıyı düşük tutmanız tasarrufu beraberinde getirecektir.

  ELEKTRİKLİ ISITICILAR

  Odaların veya evin konumu ile yaşadığınız bölgenin hava şartları sebebiyle, tüm önlemleri alsanız da evin her odasını ısıtamayabilirsiniz. Evde bir elektrikli ısıtıcı bulundurmak bu anlamda pratik ve sıcak bir çözüm olabilir. En çok verim sağlayan ve enerji tasarruflu olan modeli bulmak ise size kalıyor.

  YALITIM MALZEMELERİNİ ARAŞTIRIN

  Evinizin dış cephesine ısı yalıtımı iyi yapılmamışsa, kendi daireniz için çözümler üretebilirsiniz. Yapı market ya da nalburlarda bulabileceğiniz yalıtım malzemelerini araştırın. Avrupa standartlarına uygun malzemeler edinin; ısı yalıtım malzemeleri en az 8 cm kalınlığında olmalı. Uygulamak için bir ustadan destek alabilirsiniz. Çatı veya bodrum katında yaşıyor ve üşüyorsanız; taş yünü ya da polistren köpükleri yalıtım malzemesi olarak kullanabilirsiniz.

  Görüş Bildir