Konak Tünelleri inşaatında sona yaklaşıldı

rw

Türkiye'nin en büyük kent içi geçiş projelerinden birisi olarak gösterilen Konak Tünelleri projesinde iki tüpte de açma işlemi tamamlandı. Asfalt işlemlerinin başladığı tünellerde, Konak çıkışında arkeolojik kazıların tamamlanması sonrası yolun trafiğe açılması planlanıyor.

KONAK VE YEŞİLDERE YÖNLERİ BAĞLANDI

İzmir'de şehir içi trafiği önemli ölçüde rahatlatacak olan Konak Tünelleri projesinde sona yaklaşılıyor. İki tüpte de delme ve kazı çalışmalarını tamamlayan ekipler, asfaltlamaya başladı. Projenin, Konak tarafında devam eden arkeolojik kazıların tamamlanması sonrası Konak Köprülü Kavşağı'na bağlanması ve trafiğe açılması planlanıyor.

Türkiye'nin en büyük kent içi geçiş projeleri arasında gösterilen Konak Tünelleri'nde İzmir'in yoğun yerleşim alanlarının bulunduğu bölgelerin ortalama 100 metre altındaki kazı çalışmaları tamamlandı. Toplam bin 674 metrelik tünellerin ikisinde de Konak ve Yeşildere yönleri birbirine bağlandı.

YAPIMINA 2012 YILINDA BAŞLANDI

Yeşildere'deki Mustafa Kemal Atatürk Köprülü Kavşağı ile Konak Köprülü Kavşağı'nı birbirine bağlayacak tünelin 2 şeritli 2 tüpten oluştuğunu, 2012 Eylül ayında başlayan çalışmalarda delme ve kazı işleminin tamamlandığını bildiren Durnabaş, bu çalışmalarda 320 bin metreküp yani 30 bin kamyon hafriyat malzemesi çıkarıldığını söyledi.

İki tüpün de açılması sonrası çalışmaların yoğun olarak Konak tarafında devam ettiğine işaret eden Durnabaş, şöyle konuştu, "Kazının bitmesinin ardından beton kaplama işleminde de son aşamaya gelindi. Tünelin içinde yaklaşık 10 bin miksere tekabül eden 80 bin metreküplük beton kaplama işlemi var. Bunun 50 bin metreküpü tamamlandı. Bugün itibarıyla üst yapı yani asfalt çalışmalarına da başladık. 2 bin kamyon yani 40 bin tonluk asfalt dökülecek. Elektrik ve elektromekanik çalışmalar da başladı. Bizim hedefimiz Nisan ayı sonunda üst yapı imalatlarını tamamlamak. Ancak Konak bölgesindeki çalışmalar halen arkeolojik kazıların peşi sıra yapılmak durumunda olduğu için bundan sonrası için herhangi bir şey söyleyemiyoruz. Umarız en kısa sürede onları da tamamlayarak tüneli trafiğe açarız."

ARKEOLOJİK ZORLUKLAR

Konak Tünelleri'nin Türkiye'deki diğer tünel projelerine göre teknik olarak yapımı daha zor bir proje olmadığını, şehir içinde çalışıyor olmanın getirdiği bazı sıkıntıların bulunduğunu ifade eden Durnabaş, projenin gecikmesinde arkeolojik kazıların önemli etkisinin bulunduğuna işaret etti.

Konak bölgesinde SİT alanlarının bulunması ve burada arkeolojik çalışma yapılması zorunluluğu nedeniyle tünelin Konak tarafında hedeflenen ilerlemenin kaydedilemediğini dile getiren Durnabaş, "Normalde bu tip tünellerde iki uçtan çalışarak gitmek gerekiyor. Bin 600 metrelik tünelin 800 metresi Yeşildere, 800 metresi Konak'tan ilerleyecekti. Ancak Konak'tan 300 metre girebildik. Bin 300 metreyi Yeşildere tarafından girmek zorunda kalmamız işi uzattı" dedi.

BAĞLANTI PROJESİ YAPILACAK

Arkeolojik kazılarda 19'uncu yüzyıl sonlarına ait olduğu saptanan Musevi Mezarlığı tespit edildiğini, bugüne kadar 916 mezarın çıkarıldığını anlatan Durnabaş, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nun vereceği raporlar doğrultusunda Konak Köprülü Kavşağı'yla bağlantı projesinin yapılacağını kaydetti.

Bağlantı için Konak Köprülü Kavşağı'nın da bir süre trafiğe kapatılması gerektiğine işaret eden Durnabaş, konuyla ilgili Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Merkezi nezdinde girişim başlattığını sözlerine ekledi.

GEÇİŞ İKİ DAKİKAYA İNECEK

İzmir'de Konak ve sahil bölgesindeki trafiği, tünel ve köprülü kavşaklarla Yeşildere Caddesi'ne, buradan da Ankara ve İstanbul yönüne aktarmayı hedefleyen proje, arkeolojik buluntulara rastlanması nedeniyle bir süre durmuştu. Yapılan kurtarma kazılarında 19. yüzyıla ait Musevi Mezarlığı ve Roma dönemine ait bir mozaiğe rastlanmıştı.

Yeşildere'de 8 kollu köprülü kavşak ile başlayacak tüneller, Konak'ta Arkeoloji Müzesi önünde yer alan Bahribaba Parkı'ndan yapılacak çıkışla son bulacak. Tüneller sayesinde kentin kuzey ve güney yakası, şehir içi trafiğine girmeden birbirine bağlanacak ve trafik yoğunluğu yaşanan yollara alternatif olarak yolculuk 2 dakikaya indirilmiş olacak.