Dolar
7.8817
-0.071%
Euro
9.3297
-0.0888%
Altın
1837.87
0.092%
Borsa
1314.25
0%
G. Altın
465.902
0.0582%
Bitcoin
144097.42
-0.383%
9ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 9 C
  Konut alırken çevresine dikkat edin

  Konut alırken çevresine dikkat edin

  Almak istediğiniz konutun çevresinde yapılacak olan projeler yatırımınızın değerini artırabilir.
  • 29.06.2015 - 11:16

  konut

  Konut almayı düşünenler barınma ihtiyacını karşılamak kadar aslında bir yatırım da yapmış oluyor. Bu nedenle her yatırım gibi ilerde değerlenip değerlenmeyeceği de göz önüne alınması gereken bir husus haline geliyor. Hesapkurdu'nun haberine göre; ülkemizde geçmiş 10 yıl verilerine baktığımız zaman, konutların değeri ortalama yıllık %12 oranında artmış. Bu durumda geçmiş yıl verileri de bize gösteriyor ki konuta yapılan yatırım kaybettirmiyor.

  Alacağınız konutun çevresine yakın zamanda yapılması planlanan metro, havaalanı, hızlı tren, otoyol, hastane, AVM vb. projeler varsa konutunuzun yıllık değer artışı doğal olarak ortalamalardan da fazla olacaktır. Bu durumda hem bir konut sahibi olup hem de iyi bir yatırım yapmış olursunuz. Doğru yatırım yapmak için ise bu yolları izlemelisiniz.

  BELEDİYELERİN İNTERNET SİTELERİNİ KONTROL EDİN

  Konut almak istediğiniz ilçenin bağlı bulunduğu belediyelerin (Büyükşehir ve ilçe belediyesi) internet sitelerinden yer alan projelerini kontrol edin. Belediyelerin çoğunluğu yapacakları projelerini internet siteleri üzerinde duyuruyor. Örneğin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 'İstanbul’un Metrosu' internet sitesi üzerinden metro projelerine ulaşabilir ve almak istediğiniz konutu buna göre değerlendirilip, değer artışını ölçebilirsiniz.

  RESMİ KURUM İNTERNET SİTELERİNİ KONTROL EDİN

  Belediyenin kapsamında olmayan, havaalanı, hızlı tren, otoyol yatırımları Ulaştırma Bakanlığı’nın basın yolu ile yaptığı duyurularından ve internet sitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz. Özellikle almak istediğiniz konutun yakınlarından hızlı tren geçip geçmeyeceğini T.C. Devlet Demiryolları (TCDD) internet sitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

  BÖLGEYİ İNTERNETTEN ARAŞTIRIN

  İnternetten araştırma yaparak, konut çevresindeki planlanan projeler hakkında genel bilgilere ulaşabildiğiniz gibi konutun yakınlarında yer alan semtler için yapılacak projeler hakkında bilgi sahibi de olabilirsiniz. Bu sayede alınmak istenen konutun çevresine daha geniş açıdan bakmış olur ve buna göre değerlendirme yapabilirsiniz. Ancak internet güvenilir bir kaynak olmadığı için, özellikle güvenilir mecralardaki bilgileri değerlendirmeniz daha doğru olacaktır.

  BÖLGEDEKİ TOPLU KONUT PROJELERİNİ ARAŞTIRIN

  Çok fazla dikkat edilmeyen ancak konutun alınmak istendiği bölgede yapılması planlanan orta ve üst gelir grubuna hitap eden bir toplu konut projesi varsa, almak istediğiniz konuta değer katacaktır. Bunun nedeni sunduğu ek (güvenlik, sosyal yaşam alanları vb.) imkanlardan dolayı yapıldığı bölgedeki metrekare fiyatları üzerinde satılacağından, bölgenin konut fiyat ortalamasını arttıracak olmasıdır

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir