Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.234
-2.78%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C
  Konut faizi sektörü etkiliyor

  Konut faizi sektörü etkiliyor

  Türkiye'de konut faizlerinin yükselmesi, konut satışlarını ve konut stokunu olumsuz etkiliyor.
  • AA
  • 14.03.2016 - 09:38

  Konut faizi sektörü etkiliyor #1

  Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Üyesi Altan Elmas, konut faizlerin yükselmesinin sektörü olumsuz etkilediğini belirtti.

  "FAİZLERİN SIFIR OLMASINI İSTERİZ"

  Elmas, yatırımcılar olarak bu faizlerin düşmesini istediklerini açıkladı. Faizlerin yükselmesinin sadece konut sektöründe değil, bütün yatırım sektöründe olumsuz bir tabloya yol açtığını ifade ederek, "Faizlerin, düşük seviyede yürümesini hatta mümkünse sıfır olmasını isteriz" dedi.

  Elmas, konut kredisi faizlerinin özellikle 2015'te yükseldiğini açıkladı ve şu şekilde konuştu, "Bu yükseliş, konut satışlarını etkileniyor. Faizler, özellikle ikinci elde konut alım satımını ve konut stokunu etkiliyor. Yani bitmiş konutun satılmasında konut kredisi faizleri çok etkili. Bizim gibi birinci el üreticiler bir şekilde konut kredisi faizlerinin yükselişini yansıtmamaya çalışıyoruz. Bir şekilde bankalarla anlaşarak bunu telafi etmeye çalışıyoruz ama ikinci elde bu söz konusu değil. Bu da bir miktar konut satışlarının yavaşlamasına sebebiyet verebiliyor. Konut satışlarında azalma var. Faizler yüzde 1,10'u geçti hatta 1,20'lere kadar var. Bu da bütün Türkiye'ye olumsuz yansıyacak bir miktar."

  "REKOR SEVİYEDE BİR YILDI"

  Elmas, konut satışlarının bu yıl 1 milyon 350 bine kadar çıkabileceğini tahmin ettiklerini dile getirerek, "Rekor seviyede iyi bir yıldı. Tabii faizler bu seviyede değildi. Başlangıçta, yüzde 1 ve altındaydı. Sonrasında da yüzde 1 seviyesinde devam etti. Yüzde 1'lik aylık faiz, psikolojik olarak da etkiliyor insanları. Faizler yüzde 1'in üzerine çıkınca vatandaşlar beklemeye geçiyor. Sektör, dolayısıyla bir miktar etkilenecektir ama totalde yine 2015'ten daha çok konut satılacağını, bunun da daha çoğunun birinci el satışlar olacağını düşünüyoruz" dedi.

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,9 azalmayla 84 bin 556 konut satışı gerçekleştirildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir