Petrol
87.42
-0.09%
Euro
18.174
0.09%
Dolar
18.5004
-0.03%
Altın
988.92
0.10%
Borsa
3147
0.00%
Bitcoin
363.450
-0.19%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C
  Konut Hesabı ve Devlet Katkısı Tanıtım Toplantısı yapıldı

  Konut Hesabı ve Devlet Katkısı Tanıtım Toplantısı yapıldı

  Bakanlık, konut hesabı açarak en az üç yıl düzenli ödeme yapanlara, ödeme miktarının en fazla yüzde 20’si kadar destek sağlayacak.
  • AA
  • 08.09.2016 - 14:38

  konut

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, bankalarda Konut Hesabı ve Devlet Katkısı projesi kapsamında mevduat hesabı açarak en az 3 yıl düzenli ödeme yapanlara, ödeme miktarının en fazla yüzde 20’si ve yine en fazla 15 bin liraya kadar bakanlıklarınca destek sağlanacağını belirterek, "26 Ağustos 2016 tarihinde başlayan proje kapsamında kısa bir süre içerisinde açılan hesap sayısı bini aşmıştır. Elbette bankaların düzenleyecekleri büyük kampanyalarla başarılı çalışmalar ortaya konacak ve açılan hesap sayısı artacaktır" ifadelerini kullandı.

  "28 BİN AİLEYE 335 MİLYON LİRAL KAYNAK AKTARILDI"

  Bakanlık olarak ailelerin barınma ihtiyaçlarını desteklemek, konut sahibi olmalarını kolaylaştırmak amacıyla da projeler ürettiklerini dile getiren Kaya, ekonomik yetersizlik içerisinde bulunan vatandaşların ev sahibi olabilmesine yönelik "sosyal konut" uygulamalarının başlatıldığını belirtti. Kaya, "Sosyal konut uygulamaları kapsamında bugüne kadar 29 bin 268 vatandaşımıza evlerini teslim ettik. 4 bin 258 sosyal konutun yapımı ise devam etmektedir" diye konuştu.

  2023'E KADAR 100 BİN SOSYAL KONUT

  Kaya, 2023'e kadar 100 bin sosyal konutun yapımını hedeflediklerini bildirdi. İhtiyaç sahibi vatandaşlara ev yapım-onarım desteği sağlandığını da aktaran Kaya, "Bu kapsamda, son altı yılda 28 bin aileye 335 milyon lira kaynak aktarılmıştır. Bu çalışmalarla, dar gelirli vatandaşlarımızın, engelli kardeşlerimizin barınma sorunlarına çözümler üretiyoruz" ifadelerini kullandı.

  "AÇILAN KONUT HESABI SAYISI BİNİ AŞTI"

  Bakan Kaya, "Konut Hesabı ve Devlet Katkısı” projesiyle vatandaşları tasarruf yapmaya, geleceklerini planlamaya teşvik etmeyi amaçladıklarını belirterek, "Her yıl yaklaşık olarak 603 bin çiftimiz yuva kurmakta, evlenmektedir. Bu rakam göz önüne alındığında Konut Hesabı ve Devlet Katkısı Projesi’nin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Bakanlığımız, bankalarda Konut Hesabı ve Devlet Katkısı projesi kapsamında mevduat hesabı açarak en az üç yıl düzenli ödeme yapanlara, ödeme miktarının en fazla yüzde 20’si ve yine en fazla 15 bin liraya kadar destek sağlayacaktır. Vatandaşlarımız aylık ya da üç aylık periyodlarla hesaplarına para yatırabilecek. Yatırılan miktar için alt sınır 250 lira olacak, üst sınır ise 2 bin 500 lirayı geçemeyecektir. 26 Ağustos 2016 tarihinde başlayan Konut Hesabı ve Devlet Katkısı projesi kapsamında kısa bir süre içerisinde açılan hesap sayısı bini aşmıştır. Elbette bankaların düzenleyecekleri büyük kampanyalarla başarılı çalışmalar ortaya konacak ve açılan hesap sayısı artacaktır" dedi.

  UYGULAMAYA KŞMLER BAŞVURABİLECEK?

  26 Ağustos'ta yürürlüğe giren ve başvuruları alınmaya başlayan "Konut Hesabı ve Devlet Katkısı" uygulamasından yararlanabilmek için 7 Nisan 2016 tarihi itibarıyla, tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmamak, konut edinimine kadar en az 3 yıl ödeme yapmış olmak, konut edinim tarihini müteakip 6 ay içerisinde gerekli belgelerle hesabın bulunduğu bankaya başvurmak gerekiyor.

  Aileler, 18 yaşından küçük çocukları adına da hesap açtırabiliyor. Konut hesabına bir defaya mahsus olmak şartıyla en fazla 30 bin lira olacak şekilde üst sınırı aşan bir rakam yatırılabiliyor.

  Konut hesabına sağlanacak devlet katkısı, yapılan düzenli ödeme sürelerine göre şu şekilde hesaplanıyor: "Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay olanlar için konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15'i. Ancak, ödenecek tutar 13 bin lirayı geçemiyor. Düzenli ödeme süresi, 48-59 ay olanlar için birikim tutarının yüzde 15'i kadar ödeme yapılıyor. Buradaki tutar da 14 bin lirayı geçemiyor. Düzenli ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlar içinse konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 20'si kadar devlet katkısı veriliyor. Bu ödeme süresinde ödenecek tutar da maksimum 15 bin lira."

  Devlet katkısı, hak sahibine konut hesabının bulunduğu banka aracılığıyla ödeniyor. Vatandaşlar, konut edinim tarihinden itibaren 6 ay içerisinde konut hesabının bulunduğu bankaya müracaat ediyor. Bankalar, gerekli işlemlerin yürütülmesinin ardından, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca aktarılan devlet katkısını konut hesabına geçirerek, hak sahibinin kullanımına hazır hale getiriyor.


  Görüş Bildir