Petrol
111.92
1.11%
Euro
17.4
0.60%
Dolar
16.3219
1.53%
Altın
973.64
0.77%
Borsa
2391
0.00%
Bitcoin
484.068
1.96%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C

  Konut kiralarında artış devam ediyor

  Mayıs ayı kira artış oranı yüzde 34,46 oldu. Kiralar artıyor ve yüksek fiyatlara rağmen artan talep, konut kiralarını daha da yükseltiyor.
  • 09.05.2022 - 10:40
  • Güncelleme : 09.05.2022 - 13:44
  Konut kiralarında artış devam ediyor

  Büyükşehirlerde konut kiralarında büyük artışlar yaşanıyor.

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Mayıs ayı kira artış oranı yüzde 34,46 oldu.

  İstanbul’da emlak ofislerinde kiralık ve satılık konut için yüksek fiyatlara rağmen yoğun talep var. Emlakçılar, yabancıların konutlara talebinin de konut fiyatlarını yükseldiğini belirtiyor.

  "Esenyurt, Bahçelievler, Büyükçekmece ve Beylikdüzü taraflarına talep fazla"

  Kira artışlarının devam edeceğini ve büyük semtlere taleplerin arttığını belirten Emlakçı Orhan Çobanoğlu, "Çok fazla yabancı talebi olduğu için insanlar ev bulmakta zorlanıyor, fiyatlarda buna doğru orantılı yükseliyor. Yabancılar genelde büyük şehirleri tercih ediyorlar. Esenyurt, Bahçelievler, Büyükçekmece ve Beylikdüzü taraflarına talep fazla. Buradaki evlerde Arz ve talebe yetişilmiyor. Konut üretimi şu anda çok da düşük olduğundan fiyatlar normal olarak yükseldi. Konut yapım maliyetleri çok yükseldi.İnşaat sektörü duraksadı. Geçen sene ile kıyaslarsak yaklaşık yüzde 150 gibi bir maliyet artışı söyleyebiliriz. Geçen sene 18 lira olan çimento şuanda 70 lira. Bunu baz alırsak konut imalatı çok yükseldi. Kira artışlarının da devam edeceğini düşünüyorum." dedi.

  "Daire sahipleri, kiralar yükseldi ben de yükselteyim diyor"

  Vatandaşların kiralık ev bulmakta zorlandığını belirten Çobanoğlu, "Yeni binaların satılık talebi çok fazla. Kiralık dairelere baktığımızda ise satılığa olan talepten çok daha yüksek. Kentsel dönüşümler hızlanır ve fazlalaşırsa insanlar daha güzel ve yeni binalarda oturma fırsatı bulabilir. Bahçelievler’de bulunan dairelerin kirası 2 bin liradan başlıyor 14 bin liraya kadar var. Kira artışlarında 1'e 3 bir artış var. Olduğundan fazla kira artışı yapan ev sahipleri var. Bu durum da piyasanın düzenini bozuyor. Bunu gören diğer daire sahipleri de kiralar yükseldi benim dairemin de kirasını yükselteyim diyor ve sürekli anormal bir artış söz konusu oluyor." şeklinde konuştu.

  Konut kiralarında artış devam ediyor #1


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir