Petrol
96.09
-0.52%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
390.594
-6.32%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Konut projesi yapacaklara uzman uyarısı

  Universal21’in Yönetici Ortağı Monica Anca Skorochod, yeni konut projesine başlayacaklar için tavsiyelerde bulundu.
  • 17.02.2015 - 16:41
  Konut projesi yapacaklara uzman uyarısı

  Konut projesi yapacaklara uzman uyarısı #1

  2023 Vizyonunda Gayrimenkul Sektörü Raporu'na göre Türkiye'de üç ayrı kaynaktan doğan toplam konut ihtiyacı 2023 yılına kadar 7,5 milyon adet. Bu ihtiyacın 4 milyonu nüfus artışlı ve kentleşme kaynaklı, 2 milyonu ise kentsel dönüşümden geliyor. Oluşan bu talep yatırım yapmak isteyen firmaların iştahını kabartıyor ancak yanlış seçimler ve yatırımlar firmalara para, zaman ve emek kaybettiriyor.

  Peki bir projeye başlamadan önce doğru projeyi üretmek için neler yapılması gerekir? Türkiye'nin lider emlak konut proje pazarlama şirketi Universal21'in Yönetici Ortağı Monica Anca Skorochod anlatıyor...

  PROJENİZİN KONSEPTİ OLMALI

  Her şeyden önce iyi bir proje konsepti geliştirmelisiniz. Konseptinizde hedef kitleyi iyi ve doğru belirlemeniz gerekir. Her kitleyi mutlu edemezsiniz. Örneğin orta düzeyde geliri olan bir aileyi hedefliyorsanız, aileler artık “başını sokacak” bir yer aramıyor. Bir “yaşam alanı” arıyor. Çocukları için park, oyun alanı, eşleri için alışveriş, fitness, çarşı, spor salonu, spor sahası vs. gibi sosyal etkinlikler arıyor. Eğer ağırlıklı 1+1 olacaksa, öğrenciler, çocuksuz aileler, bekarlar, yatırımcılar, özel amaçlı konut edinen zengin işadamlarını hedeflemeniz gerekir. Zengin, prestij arayan kitleyi hedefliyorsanız onlara göre özel seçenekler sunmanız gerekir.

  DOĞRU LOKASYON TERCİH EDİLMELİ

  Universal21'in Yönetici Ortağı Monica Anca Skorochod, bir inşaat projesinde en önemli noktanın “lokasyon”un doğru seçilmesi olduğunu belirtiyor. Anca Skorochod, lokasyonu doğru seçmenin projenin başarısını da beraberinde getireceğini kaydederek, o lokasyonun hangi fiyattan elde edildiği ve oranın nasıl geliştirileceğinin de önemli olduğunu ifade ediyor. Bununla birlikte yaptığınız konutların yatırımcılara karlı olabilmesi için gelişime açık bölgeleri seçmeniz gerekir. Bulunduğunuz şehrin belediyesinin şehirle ilgili gelecek planlarını iyi bilmeniz gerekir. Çünkü belediyenin yapacağı bir proje konutunuzun değerini artırır. Büyük şehirlerde ulaşım çok önemlidir. Metro, tren, metrobüs, vapur gibi toplu ulaşım araçlarına yakın lokasyonlar daima tercih edilir.

  BÖLGEYE UYGUN PROJE GELİŞTİRİLMELİ

  İnşaat çalışmalarında başlamadan önce diğer önemli bir konu da bölgeye uygun proje gerçekleştirmektir. Bölgenin demografik yapısına uygun olmalı projeniz. Eğer bu bir alışveriş merkezi ise dükkan-mağaza dağılımını ona göre belirlemelisiniz. Konut projelerinde de bölgede yatırım yapabilecek müşteri profiline uygun konutlar üretip, doğru fiyata bunu pazarlamak hayati derecede önemlidir.

  KALİTELİ MALZEME KULLANILMALI

  Konutta yaptığınız her şeyin kaliteli olması gerekir. Konutların yapımı esnasında kaba inşaat aşamasında kullanılan radye temel, perde duvar gibi sistemlerin uygulamaları ve beton mukavemetinin doğru seçilmiş olması konusunda emin olunmalıdır. Eğer marka bir şirket olmak istiyorsanız, bir kere satış yaptığınız ve memnun olan müşterinizin sizin gelecek sigortanız olduğunu da bilmeniz gerekir.

  PROJENİN SATIŞINDA FİYAT ÖNEMLİ

  Bir projenin satışında fiyat seçenekleri ve ödeme şekli hayati önem taşır. Fiyatınızın aynı özelliklere sahip diğer projelerden pahalı olmaması gerekir. Fiyatı artırmak istiyorsanız projeye ekstra, sadece projenize özel katma değer oluşturacak unsurlar eklemeniz gerekir. Ödeme şekli, taksit seçenekleri de önemlidir.

  BANKA VE SİGORTA ŞİRKETLERİYLE ORTAK ÇALIŞMALAR YAPILMALI

  Projenizde işbirliği yapan banka ve sigorta şirketlerinin müşteri datasını hedef alan doğrudan pazarlama çalışmaları ve özel kampanyalar yürütebilirsiniz. (Mailing, SMS, kitleye özel event, kitleye özel kampanya vb.) Kredi ödeme sigortası gibi müşterilerinize özel hediye promosyonlar tasarlayabilirsiniz. Banka müşterileri için özel finansal kampanyalar tasarlayabilirsiniz. Banka kanallarını etkinleştirebilecek prim sistemleri tasarlayabilir ve bankacıları projenizi tanıtmaları için teşvik edebilirsiniz. Bankaların özel bankacılık müşterilerini hedef alan tanıtım ve kampanyalar geliştirebilirsiniz.

  PROJENİN SATIŞ EKİBİ İYİ SEÇİLMELİ

  Bir inşaat firmasının en önemli ekibi aynı zamanda firmanın yüzü de olan satış ofislerinde çalışan satış – pazarlama elemanlarıdır. Firmalar milyonlarca dolar yatırım yaparak geliştirdikleri projeleri satmak için yine ciddi anlamda reklam ücretleri ödeyerek satış ofislerine müşteri çekmeye çalışmaktadırlar, gelen müşteriler o elemanlar ile görüşmektedirler. Maalesef bu konuda eğitim olmadığı içinde firmalar bu konuda yetişmiş eleman bulamazlar ve büyük maliyetler ile yaptıkları projeleri bu ehil olmayan kişilere teslim ederler.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir