Euro
10.4248
1.12%
Dolar
8.8821
1.37%
Altın
499.22
1.69%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
380.275
-2.67%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 18 C

  Konut sektörü 2015'i artışla kapatacak

  TNL Gayrimenkul Geliştirme Yönetici Ortağı Gökhan Civan, 2015 yılı itibariyle Türkiye genelinde yaşanan gayrimenkul hareketlerini yorumladı.
  • 15.09.2015 - 16:08
  Konut sektörü 2015'i artışla kapatacak

  konut

  TNL Gayrimenkul Geliştirme Yönetici Ortağı Gökhan Civan, 2015 yılı itibariyle Türkiye genelinde yaşanan gayrimenkul hareketlerini yorumlayarak konut satışlarının olumlu seyrettiğini ifade etti. Civan, ilk çeyrek mercek altına alındığında birçok şehirde geçen yıla göre konut satışlarında artışlar görüldüğünü, buna mukabil ofis kiralamada küçük düşüşler yaşandığına dikkat çekti.

  SATIŞLAR YILI ARTIŞLA KAPATACAK

  Konut sektörünün yıl sonunu artışla kapatacağını öngördüklerini dile getiren Civan, ofis kiralamalarına bakıldığında ise 2014 yılını iki haneli büyüme rakamları ile tamamlayan ofis sektörünün, 2014 ve 2015 yıllarının ilk çeyrekleri kıyaslandığında bir miktar gerileme kaydettiğini söylüyor. Civan, buna bağlı olarak 2015 yıl sonu itibariyle ofis sektöründeki gelişmenin yatay ya da bir miktar aşağıda seyredeceğini kaydediyor.

  YENİ İNŞAAT RUHSATI VE İSKANLAR AZALDI

  Civan, TÜİK‘in yapı izin istatistiklerine göre yılın ilk üç aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yapı ruhsatı verilen yapıların sayısı yüzde 47,5 ve yapı kullanma izin belgesi verilenler ise yüzölçümü itibariyle yüzde 51,2 azaldığını belirtiyor. Bu verilere göre konut satışlarının Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 42,7 artış kaydettiğini ifade eden Civan, kredili konut satışlarının yüzde 96,5 artışla yaklaşık iki katına çıktığını söylüyor. Geçen yılın aynı dönemi verilerine göre belediyelerin yapı ruhsatı verdiği yapıların yüzölçümünün yüzde 44,5, değerinin yüzde 40,2 ve daire sayısının yüzde 41,2 oranında azaldığını kaydeden Civan, yeni geliştirmelerin durağanlığa girmeye başladığını belirtiyor.

  İPOTEKLİ SATIŞLAR YÜZDE 51 ARTTI

  TÜİK’in ilk beş aylık konut satış verilerine göre yılın ilk beş ayında konut satışlarının geçen yılın aynı dönemine kıyasla artış sağlandığını ifade eden Civan, ipotekli satışların geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 51 arttığını dile getiriyor. Civan, yılın ilk beş ayındaki ipotekli işlemlerin satışlardaki payına bakıldığında bu rakamın 2014 yılında yüzde 31, 2015 yılında ise yüzde 38’e ulaştığını kaydediyor.

  YABANCIYA SATIŞTA PAYINA DÜŞENİ ALDI

  Yabancıya konut satışlarında ise ilk beş ayda çok iyi bir gelişme görüldüğünü söyleyen Civan, yıl sonu itibariyle yabancıya satışların pozitif bir trend ile tamamlanmasını öngördüklerini belirtiyor. Diğer yandan, son üç yıldan bu yana seçim atmosferi içinde bulunan Türkiye ekonomisinde sancılar yaşandığını dile getiren Civan, mevcut durumun yatırımcıları kararlarını ertelemeye zorladığını belirtiyor. Seçim ertesinde de belirsizlik durumunun devam ettiğini böyleyen Civan, hükümetin kurulmasına paralel olarak belirsizlik atmosferinin dağılacağını, sektörün yine hızlı bir gelişme trendine kavuşacağını da sözlerine ekliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir