Petrol
110.84
-0.64%
Euro
16.26
0.89%
Dolar
15.59
0.73%
Altın
917.48
-0.46%
Borsa
2419
-0.03%
Bitcoin
470.879
-1.09%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Konut yatırımcısının kriterleri değişti

  Büyükşehirlerde trafik sorunu yaşanması konut alımında kriterlere yeni boyutlar kazandırdı.
  • Ajanslar
  • 07.03.2016 - 14:35
  Konut yatırımcısının kriterleri değişti

  konut

  Ülkemizde son yıllarda artan nüfus ve buna bağlı olarak trafik sorununun içinden çıkılmaz boyutlara ulaşması konut alımındaki kriterlerin de farklılaşmasına yol açtı. Century 21 Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel, artık günümüzde insanların "başımızı sokacak bir çatı olsun başka bir şey istemeyiz" düşüncesini bir kenara bırakarak, trafik ve sosyal yaşam alanlarına yakınlık gibi kriterlere göre alım yaptığını belirterek, "Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerde konut alımı yapılırken artık metro, tramvay, metrobüs, havalimanı, deniz otobüsü, vapur iskelesi, çevre yollarına yakınlık gibi kriterler aranıyor. Bununla birlikte trafik sorunundan uzak, hayatın tam merkezinde, tüm gereksinimleri eksiksiz karşılayacak yerler olmasına da dikkat ediliyor " dedi.

  İLK TERCİH ULAŞIM

  Büyükşehirlerde yaşanan yoğun trafiğin tüketici ihtiyaçlarına da yansıdığını ve özellikle toplu ulaşım noktalarına yakın olmanın tercih nedeni olduğunun altını çizen Uzel şunları söyledi: "Özellikle İstanbul gibi büyük kentlerde noktalar arasında hareket etmek çok ciddi zaman kaybına neden oluyor. Bu nedenle kişiler oturacakları yerin toplu taşımaya ve temel ihtiyaçlarını karşılayacakları alışveriş noktalarına yakın olmasını istiyor."

  PROJELER YENİ KRİTERLERE GÖRE ŞEKİLLENİYOR

  Uzel, konut yatırımı yapan insanların son dönemde belirli bir bilinç seviyesine ulaştığını ifade ederek, inşaat firmalarının da konutları yatırımcı tercihlerine göre şekillendirdiğini kaydetti. Uzel şöyle devam etti: "Yatırımcılar son yıllarda daha bilinçli ve ev almanın 'bir yaşam almak' anlamına geldiğini biliyorlar. Trafik sorunuyla karşılaşmamak için çalıştıkları işyerinin mümkünse evlerine yürüme mesafesinde olmasını tercih ediyorlar. Konut projelerinin içinde spor salonu, kuaför, market gibi sosyal ihtiyaçların karşılandığı yerlerin bulunması ve insanların bu noktalara tek bir asansörle ulaşabilmeleri de konut alımında tercih nedenleri arasında bulunuyor."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir