Dolar
6.8186
0.6851%
Euro
7.5133
0.7171%
Altın
1721.58
0.7219%
Borsa
105537.53
0.5564%
G. Altın
377.71
1.4354%
Bitcoin
63860.51
2.6606%
17ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 17 C

  Konutta döviz kazandırıcı sektör çalışması

  Ekonomi Bakanı Zeybekçi, konut sektörünün döviz kazandırıcı hizmet kapsamına alınması için çalışma yaptıklarını açıkladı.
  • AA
  • 14.10.2015 - 15:52

  Konutta döviz kazandırıcı sektör çalışması

  e

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Maliye Bakanlığı ile orta noktada buluşmak için çalıştıklarını söyledi. Bakan, konut sektörünün döviz kazandırıcı hizmet kapsamına alınması için Ekonomi Bakanlığı'nın çalışma yaptığını da belirtti.

  "BÜYÜMEDE YÜZDE 5 ÜZERİNDEKİ RAKAMLARI GÖRECEĞİZ"

  Gündeme ilİşkin konularda değerlendirmelerde bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Orta Vadeli Program'daki (OVP) büyüme oranlarımız bana biraz mütevazi, fazla muhafazakar geliyor. Türkiye'nin 2016 sonunda büyümede tekrar yüzde 5 ve üzerindeki rakamlara dönüşünü göreceğiz inşallah" dedi.

  OVP'deki büyüme rakamları ve 1 Kasım seçimlerinin ekonomiye etkisine ilişkin soru üzerine Zeybekci, 1 Kasım seçimlerinin Türkiye'ye siyasi ve ekonomik istikrar getireceğini, ekonomiye etkisinin de üst düzeyde olacağını söyledi. Türkiye'de bir yıldan beri ekonomide durgunluk yaşandığına, büyümede beklenilen düzeyde artışın söz konusu olmadığına dikkati çeken Zeybekci, 2015 yılı büyümesiyle ilgili yıl başındaki öngörülerinin 3'ün oldukça üzerinde olduğunu, çalışmaları da bu yönde yaptıklarını ifade etti.

  "POZİTİF ŞEYLER HIZLI BİR ŞEKİLDE DEVREYE GİRECEK"

  Dünya Bankası'nın Türkiye'nin bu seneki büyümesini yukarı yönde 3,2'ye revize ettiğini hatırlatan Zeybekci, şunları kaydetti: "Bizim beklentilerimiz daha üst seviyede. İhracatın büyümeye katkısı ikinci çeyrekte eksi 2 yönündeydi, ben üçüncü çeyrekte bu eksinin biraz daha sıfıra doğru yaklaşacağını öngörüyorum. Dördüncü çeyrekte de belki ihracatın büyümeye destek verebilme noktasında gelebileceğine düşünüyorum. Türkiye'de yapısal anlamda ekonomide hiçbir zorluğumuz, problemimiz olmamasına rağmen, gerek bütçe açığı ve cari açıkta, gerekse diğer kamu borçlarının finansmanı anlamında, yılın ilk yarısındaki büyümeyle dünyada 7'nci en hızlı büyüyen ülke olmamızı da dikkate alarak, liranın dolar karşısındaki negatif şekilde ayrışmasının hiçbir tabanı yok."

  "Ertelenen iç tüketim ve yatırım talepleri, Türkiye ile ilgili pozitif şeyler hızlı bir şekilde devreye girecek" diyen Zeybekci, istenildiği kadar yararlanılmayan bir yıllık sürecin 1 Kasım sonrasında telafi edileceğine işaret etti. Zeybekci, bu durumun büyümede yılın son çeyreğine de etki edebileceğine dikkati çekerek, bunun 2016'da daha üst düzeyde yaşanacağını düşündüğünü söyledi.

  "2016 DAHA İYİ BİR YIL OLACAK"

  OVP'de önümüzdeki yıllara ilişkin ihracattaki düşüş ve enerji fiyatlarına dönük bir soru üzerine, enerji fiyatlarındaki gerilemenin dünyadaki tüm maliyetleri etkilediğini belirterek, ham madde fiyatlarında otomatik bir düşüş meydana getirdiğini ifade etti.

  Ham madde ve enerji fiyatlarındaki düşüşün Türkiye'nin ithalatını, cari açığını, dış ticaret açığını olumlu etkilediğini kaydeden Zeybekci, "Türkiye bu sene 2015 yılı sonu itibarıyla ilk defa ihracatın ithalatı karşılama oranında yüzde 70 seviyelerine ulaştı. Serbest Bölgeler ve bavul ticareti ile hizmet gelirlerinin de eklenmesi ile ülkemiz ilk defa ihracatın ithalatı karşılama oranında başa baş noktasına doğru gidiyor" dedi.

  Bakan Zeybekci, enerji ve ham madde fiyatlarındaki düşüşün, bu yılın ithalat rakamlarında 30 milyar dolar civarında düşürücü etki oluşturduğunu bildirdi. Maliyet düşüşü ile birlikte ihracat fiyatlarının da gerilediğine dikkati çeken Zeybekci, 2016'nın daha iyi bir yıl olacağını söyledi.

  Görüş Bildir