Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
325.200
-0.92%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Korsan emlakçılık bu yasayla engellenecek

  Korsan emlakçılığın önüne geçmek için hazırlanan ‘Emlak Danışmanlığı Yasa Taslağı’nın yasalaşması konusunda gözler hükümete çevrildi.
  • CHA
  • 24.02.2016 - 16:43
  Korsan emlakçılık bu yasayla engellenecek

  korsan

  Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, ‘Emlak Danışmanlığı Yasa Taslağı’nın yasalaşması için hükümetten gelecek haberi beklediklerini söyledi. Taslağın yasalaşması halinde korsan emlakçılığın tarihe karışacağını belirten Madenli, “Emlak sektörü rahat bir nefes alacak. Emlakçı her yaptığı işlem için fatura kesecek. Sektör kayıt altında olacak. Yeni eğitimli emlakçılar ortaya çıkacak" dedi.

  "SEKTÖR KAYIT ALTINA ALINACAK"

  Emlakçılık mesleğinin altı çizili bir meslek olmadığından herkesin gelişi güzel bu işi yapabildiğine dikkat çeken Madenli, açıklamasına şöyle devam etti: "Günümüzde emlakçı olabilmek için herhangi bir diploma şartı aranmıyor. Onun için herkes emlakçı olabiliyor. Bu da sektörde ciddi sorunları beraberinde getiriyor. Ancak söz konusu tasarı yasalaştığı takdirde bundan sonra üniversite mezunları emlakçılık yapabilecek ve sektör kayıt altına alınacak. Birçok üniversitede emlakçılık ile ilgili bölümler açıldı. 2 yıllık emlak ve emlak yönetiminden mezunlar olanlar, mevcut emlakçılardan da vergi ve oda kaydı ile esnaf sicili faal olan ve ilgili odanın vermiş olduğu sertifikası olan kişiler, bir defaya mahsus bu sınavın dışında tutulacak. Onlar lisans almaya direkt hak kazanacak."

  "AĞIR CEZALAR GELİYOR"

  Taslağın yasalaşması ile ilgili ağır yükümlülüklerin geldiğini dile getiren Madenli şunları söyledi: "Kural dışı davranışlarda bulunan emlakçıları 2 yıldan az olmamak şartı ile başlayan hapis cezaları bekliyor olacak. Ayrıca 30 bin TL’den aşağı olmamak şartı ile para cezası, çalışma lisanslarının iptal edilmesi ve meslekten men edilmeleri gibi cezalar da kendilerini bekliyor olacak. Bu vesile ile emlakçı, vatandaşa asla yanlış yapamayacak. Vatandaş da emlakçıya yanlış yapamayacak. Vergilendirme anlamında da devlete karşı herhangi bir yanlış olmayacak. Çünkü herkes kayıt altında olmuş olacak. Korsan emlakçı tarih olacak. Emlakçı sadece emlakçılık yapacak."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir