Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
479.156
-8.13%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C

  Küçük salonu geniş gösterecek öneriler

  Küçük bir salona sahipseniz vereceğimiz bu ufak ipuçlarından yararlanarak mekanı olduğundan geniş gösterebilirsiniz.
  • 27.08.2015 - 10:50
  Küçük salonu geniş gösterecek öneriler

  Salon genellikle evin en çok kullanılan odasıdır. Dinlenmek, aile ve arkadaşlarınızla zaman geçirmek için başlıca mekanınızdır. Bunun yanı sıra eve gelen konuklarınızın ilk izlenimlerini edinecekleri odadır. Bu kadar çok görevi aynı anda yüklediğiniz salonunuz eğer dilediğiniz kadar büyük değilse, salonu geniş gösterecek bazı ipuçlarından yararlanmanız gerekebilir.

  Küçük salonu geniş gösterecek öneriler #1

  İşte salonu geniş gösterecek ipuçları...

  ZEMİNE ODAKLANMAK

  Zemini doğru şekilde kullanırsanız, odayı daha geniş göstermek adına size epey yardımı dokunur. Zemini döşerken halı ya da parke vb malzemeler arasından tek birini seçin ve salona bitişik odaların zeminini de aynı malzeme ile döşeyin. Böylece kesintiye uğrayan değil, genişleyen, devam eden bir salon zemini görüntüsü ortaya çıkar.  Koltuk ya da diğer mobilyalarınızı ayaklı modellerden seçerseniz bu da salonu daha geniş göstermeye yardımcı olur. Göz sürekli bir mobilyaya çarpmadan zemin geniş bir şekilde algılanmış olur.

  Küçük salonu geniş gösterecek öneriler #2

  DUVARLARI DEĞERLENDİRMEK

  Duvarlar her ne kadar bir odanın sınırlarını belirleyen yapılar olsa da, siz odanızı olduğundan geniş göstermek için aynı duvarlardan faydalanabilirsiniz. Gözler ne kadar duvar boyunca yükseğe doğru kayarsa salon da o kadar geniş algılanır. Örneğin perdeleri olabildiğince tavana doğru asmak, uzun perde tercih etmek, tavanda kartonpiyer süslemeleri ya da uzun, tavana kadar yükselen kitaplıklar bu görevi yerine getirebilir. Duvar boyunca ilerleyen, tavana doğru çıkan dekorasyon öğeleri bir göz yanılgısıyla salonu daha geniş gösterebilir.

  Küçük salonu geniş gösterecek öneriler #3

  EŞYALARI DOĞRU YERLEŞTİRMEK

  Eşyaların birbirlerinin yoluna çıkmadığı, bir köşeden diğerine rahatça yürünebilen bir salon daha geniş görünecektir. Özellikle en çok yönelilen, örneğin kanepe, yemek masası gibi eşyalara doğru yürürken rahatça ilerlenecek ve kimsenin yoluna engel çıkmayacak şekilde salonu düzenlemeye çalışabilirsiniz. Aynı şekilde elektrik düğmesini kullanırken ya da cam açıp kapamak gerektiğinde de bunlar zorlu görevlere dönüşmemeli, eşyalar bu tip basit hareketleri engellememeli.

  Küçük salonu geniş gösterecek öneriler #4

  ODAK NOKTASI BELİRLEMEK

  Salonda dikkat çekici bir odak noktası belirlemek, gözleri bu noktaya çeker. Böylece odanın büyüklüğü-küçüklüğü gibi ölçülerle ilgili izlenim geri planda kalır. Duvarlarla kontrast oluşturan bir kanepe ya da renkli bir duvar dekorasyonu gibi pek çok farklı tarzda odak noktası düşünülebilir.  Bir başka seçenek de salonda diğer eşyalarla kontrast oluşturacak aksesuarlar olabilir. İlgi çekici, farklı tasarıma sahip bir obje, klasik salonda modern bir eser ya da modern bir salonda klasik bir aksesuar gibi örnekler verilebilir. Parlak renkli mobilyalar da dikkatleri üzerilerine çekerek salonun küçüklüğünü geri plana atabilir. Modern salonunuzda antika görünümlü bir konsol bu tip bir odak noktası olabilir.

  Küçük salonu geniş gösterecek öneriler #5

  AYNALARA ARA VERMEK

  Aynalar duvarları geriye doğru iter ve ışığı yansıtır. Bu da odanın daha geniş görünmesi anlamına gelir. Ayna yerleştirirken, aynaların neyi yansıttığına dikkat etmek gerekir. Boş bir duvarı değil, dışarıyı, bahçeyi, ağaçları ya da salondaki bitkileri, pencereleri, süslü perdeleri gibi, göze hoş gelen bir görüntü yansıtan aynalar görevini daha iyi yapar. ayna-dekorasyonu genis-duvar-aynasi Duvarı tamamen aynayla kaplamak yerine çerçeveli, zemine ve duvara dayalı büyük bir ayna ya da duvarda pek çok küçük ayna gibi bir dekorasyon daha modern görünecektir.

  Küçük salonu geniş gösterecek öneriler #6


  Görüş Bildir