Petrol
82.75
0.00%
Euro
17.7214
-0.07%
Dolar
18.4547
-0.11%
Altın
963.68
0.07%
Borsa
326
-0.65%
Bitcoin
356.685
1.38%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C
  Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan Topkapı Sarayı açıklaması

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan Topkapı Sarayı açıklaması

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Topkapı Sarayı'ndaki restorasyon ve yapısal güçlendirme çalışmalarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.
  • AA
  • 27.09.2016 - 10:11

  Kültür ve Turizm Bakanlığı ndan Topkapı Sarayı açıklaması #1

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan, Koruma Bölge Kurulunca onaylanmasından sonra Topkapı Sarayı'ndaki restorasyon ve yapısal güçlendirme çalışmalarına devam edileceği, teşhir-tanzim projesine yönelik çalışmaların da tamamlanmak üzere olduğu açıklandı.

  BAKANLIK YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Topkapı Sarayı Hazine Dairesi'nin restorasyonuna 9 Ekim 2015'te fiilen başlandığı hatırlatılan açıklamada, "Çatlaklara ve ayrıklara neden olduğu düşünülen zemin oturmaları sebeplerinin tam teşhis edilebilmesi için zemin ve duvar ölçümleri yaptırılmıştır. Söz konusu çalışmalar sonucunda yapının ve bulunduğu zeminin güçlendirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır." ifadesi kullanıldı.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı ndan Topkapı Sarayı açıklaması #2

  KULLANILACAK YÖNTEME KARAR VERİLECEK

  Yapılan yazılı açıklamada: "Bu kapsamda gerçekleştirilecek sondaj yerleri ve kazı noktalarını içeren çalışma ilgili Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca uygun görülmüştür. 27 Nisan 2016'da Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü, İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü, İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü ve akademisyenlerden oluşturulan Danışmanlık Kurulu katılımıyla yapılan çalışmaların sonucunda ortaya çıkan raporda, hazine bölümündeki çatlakların, çatlak boyutlarını aşan yarık ve ayrık olarak tabir edilecek düzeye geldiği tespit edilmiştir. Metodolojik sıralamada, sorunun tespitine yönelik zeminsel etkilerin daha ağır bastığı, yakın zamanda da bölgede oluşan istinat duvarlarındaki yıkılmaların zemin kaynaklı olduğu görüşü kabul edilmiştir. Zemin verileriyle birlikte güçlendirme projesinin ele alınabilmesi için bina içi, çevresi ile yamaç bölgesinden sondaj ve muayene çukuru açılması ve aletsel gözlem tekniklerinin kullanılarak izlenmesi gerektiğine, ayrıca sadece Hazine Bölümü'nün değil, söz konusu iş kapsamında Hazine ile arşiv-depo binaları arasındaki yamaçtan askeri bölgedeki yola kadar olan bölümün de birlikte ele alınması, söz konusu sondaj verileri sonucunda zemin etütlerinin laboratuvar sonuçlarına dayalı zemin güçlendirme yönteminin belirlenmesine, statik güçlendirme projesinin ise elde edilecek datalar, çatlak ölçerler, zemin zafiyetine göre sağlamlaştırma yönteminin belirlenmesine ve projelendirilmesine karar verilmiştir" denildi.


  Görüş Bildir