Petrol
112.88
1.71%
Euro
17.5458
0.11%
Dolar
16.6476
0.74%
Altın
975.13
0.65%
Borsa
249
-1.54%
Bitcoin
348.775
0.57%
27ºC
İstanbul
Çok bulutlu 27 C

  Kuzey Irak göz kamaştırıyor

  Irak'ta petrol yataklarının bulunduğu Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin denetimindeki kentler göz kamaştırıyor.
  • 12.03.2013 - 15:17
  Kuzey Irak göz kamaştırıyor

  Kuzey Irak göz kamaştırıyor #1

  Refah düzeyinin hızla yükseldiği bölgede, modern yapılaşma ve kentteki sosyal donatı alanlarındaki gelişmeler bölgeye önemli bir oranda turist çekiyor.

  BÜTÇE HER YIL KATLANIYOR

  Bu yıl bütçesi 14 milyar dolar olarak belirlenen yaklaşık 6 milyon nüfuslu Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetiminin merkezi Erbil başta olmak üzere, Duhok ve Süleymaniye kentlerindeki refah düzeyi hızla yükseliyor. Yaklaşık 3 bin Türk firmasının bulunduğu ve başta inşaat olmak üzere bütün sektörlerde iş yaptığı Kürt bölgesinde, turizm potansiyeli Erbil'de en üst düzeye çıktı. Erbil'e İran ve Türkiye'nin yanı sıra, Irak'ın Bağdat, Musul, Tigrit ve Necef gibi kentlerinden binlerce turistin geldiği kentte daha önce sayılı düzeyde bulunan otellerin sayısının ise 400'ün üzerine çıktığı belirtildi.

  Kuzey Irak göz kamaştırıyor

  Bölgede özellikle tüketime yönelik iş merkezleri hızla çoğalırken, milyonlarca dolarlık harcamalarla yapılan AVM'ler de alışverişin merkezi konumunda. 

  ÜST GEÇİTLERDE BİLE YÜRÜYEN MERDİVEN

  Lüks otomobillerin hızla çoğaldığı Erbil'de birçok caddeye kurulan üst geçitlerde bile yürüyen merdivenler bulunuyor. Bölgede, otel, restoran, iş merkezleri ve kentin temizliğinde ucuz iş gücü nedeniyle Afrika ülkelerinden gelen işçiler çalıştırılıyor.

  Erbil'de daha önce çöplük durumunda bulunan atıl durumdaki araziler hızla park, bahçe ve mesire yerlerine dönüştürülüyor. Park ve bahçelerdeki milyonlarca dolarlık rengarenk aydınlatma sistemleri kenti görmeye gelenlerin ilgisini çekiyor.

  ERBİL KALESİ RESTORE EDİLİYOR

  Daha önce yıkık durumda bulunan kentin en önemli turistik mekanı Erbil Kalesi'nin de büyük bölümü restore edilerek turistlerin beğenisine sunuldu. 21 Mart'taki nevruz nedeniyle Erbil Kalesi'nin eteklerine kentin büyük bölümünden görülen "Happy Newroz" yazısı dikkati çekti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir