Petrol
94.22
-0.93%
Euro
18.2639
0.05%
Dolar
17.9564
-0.01%
Altın
1.029
0.13%
Borsa
2857
0.00%
Bitcoin
434.113
-3.58%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C
  Maketten konut alacaklar bunlara dikkat

  Maketten konut alacaklar bunlara dikkat

  Maketten satılan bazı konutlar vatandaşı mağdur ediyor. Projede gösterilen özellikler taşındıktan sonra evin gerçek haliyle uyuşmuyor.
  • 20.02.2015 - 10:14

  bdfxv

  Konut satın almak isteyen kimseler, inşaatı tamamlanmayan projeleri de tercih edebiliyor. Uzmanlar henüz başlanmamış veya tamamlanmamış projelerden konut satın almak isteyenleri dikkat etmesi gereken konular hakkında uyarıyor.

  İşte maketten konut alırken dikkat edilmesi gerekenler...

  - Maketten konut alırken öncelikle şirketin bitirilmiş projeleri araştırılmalı ve mümkün olduğunca az peşinat ödeyerek projeye dahil olunmalı.

  - Gösterilen resimlere veya maketlere güvenilmemeli. Şirketten, o alana yapılan İnşaat ile ilgili ruhsat istenmeli ve belediyeye verilen proje incelenmeli veya uzman birisine gösterilmeli.

  - Şirketten verilen broşür ve çizimler, şirkete mümkünse imzalatılarak onaylatılmalı ve saklanmalı. Mahal listesi denilen hangi malzemelerin kullanılacağına dair bilgi içeren bir liste de kaşeli ve imzalı olarak şirketten alınmalı.

  - Sözleşmeler 12 punto ile yazılmalı, anlaşılır olmalı. Sözleşme ekinde mahal listesi denilen dairenin içerisinde ve projede kullanılacak malların listesi talep edilmeli, taahhüt edilen sosyal alanlar teker teker yazdırılmalı.

  - İnşaat halindeki projeyi tüketiciler gezemez veya inceleyemez. Ancak maketten konut satışı 4077 sayılı Tüketici Kanunu'na göre kampanyalı satış denilen türe girer. Bu satışta, tüketici daire teslim tarihinden önce şüpheye düştüğü her an cayma hakkına sahiptir.

  Hiçbir kesinti yapılmadan ödediği paraların iadesini talep edebilir. Ancak, şirketin parasını proje bitim tarihine kadar ödememe hakkı da vardır. Proje bittiğinde ise konutu teslim edilmiyor ise devir ve teslim için dava açabilir, yine ilanlarında taahhüt edilenden eksik hususlar var ise bunlar için tazminat talep edebilir. Tüketicilerin geç teslim edilen konutlar için de gecikmiş kira alacağı hakkı da bulunuyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir