Euro
15.4509
0.87%
Dolar
13.6115
0.61%
Altın
795.8690
0.81%
Borsa
1,992.57
0.64%
Bitcoin
570.869
-0.41%
4ºC
İstanbul
Bulutlu 4 C
  Maliye sezonluk kira vergilerini takibe aldı

  Maliye sezonluk kira vergilerini takibe aldı

  Maliye, son 5 yıl içinde ev, arsa, dükkan alıp-satanların beyanlarını özel bir yazılım sistemi ile takibe aldı.
  • 05.04.2016 - 08:58

  Maliye sezonluk kira vergilerini takibe aldı #1

  Maliye vergi kayıp ve kaçağını önlemek için harekete geçti. Denetimlerini sıkılaştıran maliye özel bir yazılım sistemiyle son 5 yıl içinde ev alıp satanların beyanlarını mercek altına aldı. Banka ve tapu kayıtlarından alınan bilgilerle gayrimenkulün gerçek değeri ile beyan edilen arasındaki fark ortaya çıkarılıyor.

  İNŞAATA SEKTÖRÜNE SIKI TAKİP

  Gelir İdaresi, konutun alım-satımı arasındaki farktan enflasyon farkını düşerek kalan tutarın vergisini istiyor. Beş yılın sonunda satılan konutlardan ise değer artış kazancına ilişkin vergi istenmiyor. İnşaat sektöründe kaçağın önüne geçebilmek için gayrimenkulün temelinin atılmasından satış aşamasına kadar maliyet süreçleri tek tek çıkarılıyor. Böylece ev alıp da beş yıl içinde devredenler ya da müteahhidin ilk satışında belirlenen değerinin altına düşmesi halinde yazılım sistemi aradaki farkı anında ortaya koyacak.

  1 MİLYARLIK VERGİ KAYBI

  Gelir İdaresi, sadece konut satışında 1 milyar lirayı bulan kayıp vergilerin de peşine düştü. Maliye, ev alıp sattığı halde devlete vergisini ödemeyenlerin kapısını çalmaya başladı. Yeni değerleme sistemi ile gayrimenkul alım satımında belediyelerin emlak vergi değerine standart getirilirken, emlak satışı piyasa değeri üzerinden yapılacak. Yeni dönemde imar değişikliğinde emsal artışı olan parsellerin değerini ödemeyenlere imar izni verilmeyecek. Gayrimenkul sektöründe istisna ve muafiyetlerin usulsüz kullanımının da önüne geçilecek. Bakanlık, yatırım yerine arsa alarak spekülatif amaçla kullanan şirketlere de önlem almaya hazırlanıyor.


  Görüş Bildir