Euro
9.7635
0.25%
Dolar
8.0935
0.06%
Altın
460.95
0.09%
Borsa
1.377
0%
Bitcoin
448.143
-3.94%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 11 C

  Mamak'taki kentsel dönüşümde yıkım süreci zorlu geçiyor

  Mamak'ta yıkım işlemi gerçekleştirilen bina, sokakla bitişik olduğu için çevrede yaşayan vatandaşlara zor anlar yaşattı.
  • 27.04.2015 - 10:30
  Mamak'taki kentsel dönüşümde yıkım süreci zorlu geçiyor

  MAMAK

  Mamak'ta bulunan Peyami Safa Mahallesi 338. Sokak'ta bulunan 40 yıllık binanın, Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında, oturmaya elverişli olmadığı için yıkımı işlemi gerçekleştirildi. Yıkımı yapılan bina, sokağa çok yakın olduğu için, yıkım işlemi büyük zorluluklarla gerçekleştirildi. Çevreye vereceği tehlikeden dolayı üst kattan başlanarak kat kat yıkılması gereken bina, iş makinesi ile parça parça yıkılmasından dolayı çevreye büyük tehlike yaşattı.

  YIKIM BÜYÜK ZORLUKLARLA GERÇEKLEŞTİ

  Yıkımı gerçekleştirilen binanın sokağa yakın kısmı uzun süre trafiğe kapatılarak, olabilecek bir kazanın önüne geçilmeye çalışıldı. Fakat vatandaşlar duruma tepki gösterdiler. Binaların birbirine çok yakın olmasından dolayı kontrolsüz bir şekilde gerçekleştirilen yıkım işlemi, çevredeki binalara büyük bir zarar verebilirdi. Binanın bir kısmı yıkılırken binanın sokağa yakın tarafında kalan kısmında yıkma işlemi gerçekleştirilirken büyük zorluk yaşandı. Yıkma işlemi kazasız bir şeklide gerçekleşmiş olsa da olay sonrasında vatandaşlar, "Yıkım esnasında bir şey olmamış olabilir ama tedbirin elden bırakılmaması gerekiyor" dediler.

  MAHALLE SAKİNLERİ KORKU DOLU GÖZLERLE İZLEDİ

  Yan tarafta bulunan binaları korumaya yönelik hiçbir tedbir almaması vatandaşlarda tedirginlik yarattı. Çevre binalarda yaşayan vatandaşlar tehlikeli yıkım işlemini korku dolu gözlerle izledi. Çevre binalarda yaşayan vatandaşlar, yükselen toz bulutlarından dolayı oldukça rahatsız oldular. Yıkım işleminin iki gündür sürdüğünü belirten vatandaşlar, yıkım şeklinin yanlış olduğunu, yıkımı yapılan bina ile çevredeki binalar arasında mesafenin kısa olduğu için çevredeki binaların zarar görme ihtimali olduğu için farklı bir yıkım şeklinin seçilmesi gerektiğini söylediler. Yıkım esnasında enkazın sulanmamasna da sinirlenen vatandaşlar, yükselen toz bulutlarından dolayı nefes alamaz hale geldiler. Kazasız, bir şekilde gerçekleştirilen yıkım işleminin ardından, 338. Sokak binanın hafriyatından dolayı ulaşıma kapandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir