Petrol
98.69
1.32%
Euro
18.6217
1.12%
Dolar
17.9588
0.50%
Altın
1.036
0.67%
Borsa
287
1.44%
Bitcoin
444.750
2.91%
26ºC
İstanbul
Bulutlu 26 C
  Markaların cadde merakı kiraları katladı

  Markaların cadde merakı kiraları katladı

  Dünyaca ünlü markalar İstanbul caddelerinde yer kiralamaya başlayınca, caddelerin kira fiyatları katlandı.
  • 06.07.2015 - 08:11

  cadde

  Türkiye perakende sektörü, son 10 yılda ağırlıklı olarak alışveriş merkezleriyle birlikte büyüdü. Sektörün önemli markaları, bir yandan alışveriş merkezlerinde pazar paylarını ve iş hacimlerini büyütürken, diğer yanda da marka bilinirliğini artırmak için şehrin önemli alışveriş caddelerine yöneldi. Markalar, bu yüzden ses getiren kiralamalara imza atarken, dönüşümden faydalanarak satın alma yoluna bile gidebiliyor. Tüm bu hareket de İstanbul’un popüler caddelerinde kira ve fiyatların katlanmasını beraberinde getirdi.

  KÜÇÜK MAĞAZALARDA KİRA ARTIŞI YÜZDE 30'U BULDU

  Orta ve büyük ölçekli mağazalarda, özellikle son iki yılda döviz bazında yaklaşık yüzde 20’ye varan kira artışları yaşanırken, söz konusu kira artışlarının küçük ölçekli mağazalarda yüzde 30 seviyelerine ulaştığı belirtiliyor. Caddelere olan talebin hala canlı olması ve perakendecilerin büyüme süreçlerine 2015 yılında da devam edecekleri beklentisi, kira rakamlarındaki artışın önümüzdeki dönemde de süreceği yönündeki beklentileri artırıyor. JLL Türkiye Perakende Danışmanlığı ve Cadde Mağazacılığı Direktör Yardımcısı Roni Saris’e göre kiralardaki artışın önemli nedenlerinden biri; caddelerde perakende faaliyetlerine uygun gayrimenkul arzının sınırlı olması.

  YERLİLER ATAKTA

  Son dönemde, yerli gayrimenkul geliştiricileri yabancı yatırımcılara nazaran pazarda daha hızlı hareket etmeye başladı. Son 2-3 yıllık süreçte caddelerdeki geliştirme ve dönüşüm projelerinin yaklaşık yüzde 70’inin yerli yatırımcı ve geliştiriciler tarafından gerçekleştirildiğini belirten Saris, caddelerde, tıpkı AVM’lerde olduğu gibi organize perakendenin de gelişmeye başladığını dile getirdi. Saris, “Caddelerin nitelikli gayrimenkul arzıyla gelişerek dönüşmesi, tüketicilerin caddelere olan ilgisini de artırıyor. Tüketiciler sadece AVM’lerde değil, artık caddelerde de birçok markayı ve çok sayıda çeşitli ürünü bir arada bulabiliyor” diye konuştu.

  BAĞDAT'TA KENTSEL DÖNÜŞÜM

  Özelikle Bağdat Caddesi’nin son dönemde öne çıkmasının temelinde “kentsel dönüşüm” yatıyor. Bina dönüşümü olarak nitelenen yenilenme konseptinde, bazı binalar, yenilenme sırasında perakende sektörüne uygun olarak inşa ediliyor. Bu nedenle ünlü markalar, sadece giriş katında hizmet vermek yerine 3 kattan 6 kata kadar yükselen binaları “komple” kiralama yoluna gidiyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir