Euro
15.3378
0.13%
Dolar
13.5334
0.03%
Altın
789.5910
0.02%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
579.315
0.91%
2ºC
İstanbul
Hafif kar 2 C

  Mega projeler Anadolu Yakası'nın cazibesini artırdı

  Hızlanan ulaşım projeleri gayrimenkul piyasasında Anadolu Yakası'nın değerine değer katıyor.
  • AA
  • 16.04.2016 - 14:14
  Mega projeler Anadolu Yakası'nın cazibesini artırdı

  anadolu

  Son yıllarda hızlanan ulaşım çalışmalarıyla gayrimenkul piyasasının en önemli etkenlerinden olan erişilebilirliğin artması Anadolu Yakası'nın değerini hızlı bir ivmeyle artışa geçirdi. Bu bölgedeki ofis kiraları Avrupa Yakası ile yarışır hale gelmiş durumda. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Değerleme Departmanı Kıdemli Değerleme Uzmanı Seda Güler, "Anadolu Yakası Ofis Piyasası Değerlendirmesi" başlıklı raporu AA muhabiri ile paylaştı.

  ATAŞEHİR VE MALTEPE-KARTAL AKSI GELİŞİYOR

  İstanbul geneline bakıldığında ofis alanlarının belirli bölgelerde toplandığının görüldüğünü ifade eden Güler, Anadolu Yakası'nda Kozyatağı, Altunizade, Kavacık ve Ümraniye bölgelerinin yanı sıra son zamanlarda hızla gelişen Ataşehir ile Maltepe-Kartal aksının ön plana çıktığını söyledi. Kartal'da sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmalarının ve Ataşehir'deki finans merkezi projesinin İstanbul için dengeleri değiştirecek nitelikte olduğunu vurgulayan Güler, "İki boğaz köprüsüne ulaşım kolaylığı bulunan ve ülke bazında bir proje İstanbul Finans Merkezinin (İFM) yapıldığı bölge gerek ulaşım ve erişilebilirlik gerekse yapılaşması gereği öne çıkan ofis alanlarından" dedi.

  ÜMRANİYE VE ALTUNİZADE DAHA DA CANLANACAK

  Güler, henüz inşaat aşamasında olan ve 2016 sonunda açılması planlanan Üsküdar-Çekmeköy Metro hattının hizmete girmesiyle Ümraniye ve Altunizade bölgelerinin daha da canlanacağını söyledi. Kartal ve Maltepe bölgesindeki marka projelerde ofislerin ortalama kira bedellerinin metrekarede 10 dolar ila 17 dolar arasında değiştiğini dile getiren Güler, toplu kiralamalarda bu değerin 6 ila 8 dolara kadar düştüğünü ifade etti. Güler, "Pendik ve Kurtköy istikametine gidildiğinde ofis projelerinde kira birim değerinin metrekare bazında 5-7 dolarlara kadar düştüğü gözlemlenmektedir" dedi.

  OFİS PİYASASINDA DÜŞÜŞ VAR

  Anadolu Yakası'nda yeni oluşan ofis bölgelerinde stokun oldukça fazla olması ve alternatiflerin her geçen gün artmasıyla konuma göre değerlerin oluştuğunu belirten Güler, sözlerini şöyle tamamladı: "Ofis piyasasındaki işlemlerin dolar bazlı olmasından dolayı genel piyasada ortak bir düşüş yaşanıyor. Buna rağmen Anadolu Yakasına yapılması planlanan Marmaray'a entegre edilecek olan Kartal-Kurtköy-Tuzla-Gebze koridorunda önerilen raylı sistem projesi, Ümraniye-Ataşehir/Göztepe Metro Hattı ve Kadıköy-Ataşehir-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı ile Avrasya Tüneli ulaşım alternatiflerinin artırılması ile Anadolu Yakasının, Avrupa Yakası'na oranla ofis sektöründe mevcut duruma göre daha hızlı bir gelişim göstereceği ve gelişimin devam edeceği düşünülmektedir."


  Görüş Bildir