Petrol
95.85
-0.83%
Euro
18.338
0.22%
Dolar
17.9623
0.07%
Altın
1.031
-0.01%
Borsa
2793
0.00%
Bitcoin
429.178
0.49%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Meram'da kentsel dönüşüm çalışmaları başladı

  Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, ilçenin temel sorunu olan imar ve kentsel dönüşüm ile alakalı çalışmalara başlandığını ifade etti.
  • 16.02.2015 - 12:57
  Meram'da kentsel dönüşüm çalışmaları başladı

  dgb

  “Meram için artık dönüşüm ve gelişim başlamıştır” diyen Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, yıllardır vatandaşların beklediği kentsel dönüşüm çalışmalarını müjdeledi. Kentsel dönüşüm çalışmalarına ilk olarak Hacıfettah, Çaybaşı ve Aksinne Mahallelerinden başlandığını ifade eden Başkan Toru, ilçenin temel sorunlarına neşter vurmak için çalıştıklarını belirtti.

  ‘KENTSEL DÖNÜŞÜM BİR FIRSATTIR’

  Demokrasi kavramının özünü oluşturan yerel yönetimlerin, katılımın en etkin, verimli ve sağlıklı olduğu alanlar olduğunu belirten Başkan Toru, “Yerel yönetimlerin görevleri ve işlevleri ulaşım, su, çöp toplama, bordür, parke gibi teknik belediyecilik hizmetlerinin ötesinde, şehir yapılanması ve kültürünü oluşturması boyutunda da önem arz etmektedir.  Kentsel dönüşüm ve yenileme, daha sağlıklı ve güvenli yaşam alanlarının inşası için bir fırsattır. Bugüne kadar ertelenmiş ulaşım, teknik altyapı ve toplumsal sorunların çözümü için bir fırsattır. Sadece barınacak alanlar değil, yaşanabilecek alanları da sunma gayretindeyiz. İnsanları ötekileştirmeden, ayrıştırmadan birleştiren mekanlar sunma derdindeyiz” dedi.

  ‘DÖNÜŞÜMLERİ ÇOK BOYUTLU DÜŞÜNÜYORUZ’

  Başkan Toru, dünü, bugünü ve geleceği bu yaşam alanlarından harmanlayarak sevgi, saygı, hoşgörü çerçevesinde bir şehircilik anlayışını geliştirecek dönüşümler için kolları sıvadıklarını ifade etti. Toru, “Dönüşümlerimiz ve planlamalarımızda herkes için erişebilirlik, kültürel ve tarihi mirasımızın yaşatılmasına özen gösteriyoruz. Geleneksel kimliği kaybetmeden, evrensel kültürde yerimizi almak üzere çalışmalarımız devam edecek. Dönüşümlerimizde çok boyutlu düşünüyoruz” dedi.

  ‘TEMEL SORUN İMAR VE KENTSEL DÖNÜŞÜM’

  30 Mart yerel seçimlerinde Meram’ın imar sorununa çözüm bulmak için çalışacaklarının sözünü verdiğini ifade eden Başkan Fatma Toru, Meram’ın temel sorununun başında imar ve kentsel dönüşümün geldiğini söyledi. Çaybaşı, Hacıfettah ve Aksinne mahallelerinde çalışmaların tamamlandığını belirten Başkan Toru, “İnşallah Meram Belediyesi olarak ekibimizle birlikte verdiğimiz sözlerin üzerinde durarak, yerine getirerek çalışmalarımız devam edecek. Dönüşüm çerçevesinde Konya’nın en eski yerleşim birimi olan Çaybaşı ve Hacıfettah Mahallesi’ni tekrar canlandırma arzusundayız” şeklinde konuştu.

  Aksinne Mahallesi'nde 1257 kişiye ait olan 21 hektarlık alanda, 419 parselde bulunan 694 bina, 5 cami, 1 hastane kentsel dönüşüm programına alınacak. Çaybaşı ve Hacıfettah mahallelerinde ise 20 hektarlık alanda 1300 kişiye ait 615 parselde bulunan 450 bina, 6 cami kentsel dönüşüme dahil olacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir