Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2464
0.03%
Dolar
17.9238
0.06%
Altın
1.023
0.02%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
418.266
0.47%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  Yapı malzemeleri mobil sistem ile denetlenecek

  Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Mobil Yapı Malzemeleri Denetim Sistemi" adı altında bir yazılım geliştirdiklerini belirtti.
  • 17.02.2015 - 12:27
  Yapı malzemeleri mobil sistem ile denetlenecek

  Yapı malzemeleri mobil sistem ile denetlenecek #1

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı inşa ve yapı kontrol alanındaki yıllara dayanan tecrübesini yapı malzemelerinin imalatı ve yapıda kullanım koşulları ile ilgili süreçlere de aktararak, yapı malzemeleri alanındaki denetim faaliyetlerini artan bir ivme ile sürdürüyor.

  YILDA 12 BİN DENETİM

  Gerekli temel seviye eğitim ve sınav aşamalarından geçerek ileri seviye eğitim faaliyetleri ile malzeme bazında uzmanlık kazanan denetim elemanları, 81 il teşkilatı bünyesinde yıl içerisinde ortalama 12 bin denetim faaliyeti gerçekleştiriyor.

  YAZILIM GELİŞTİRİLDİ

  Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, gerçekleştirilen denetim faaliyetlerine hız kazandırmak ve etkinliğinin arttırılması için Bakanlık olarak “Mobil Yapı Malzemeleri Denetim Sistemi” adı altında bir yazılım geliştirdiklerini açıkladı.

  Bakan Güllüce, söz konusu yazılımın Ankara, Eskişehir ve Kayseri illerinde pilot olarak uygulamaya alındığını söyledi.

  MOBİL GEÇİŞ SİSTEMİ

  Mobil Denetim Sistemine Geçiş ile birlikte;

  -3 nüsha halinde doldurulan denetim tutanakları denetim mahallinde sistem üzerinden doldurularak mobil yazıcılardan pratik bir şekilde çıktıları alınabilecek.

  -Malzeme grupları doğrultusunda hazırlanan kontrol listeleri ile sistem denetimi yönlendirecek ve denetçi hataları en aza indirgenmiş olacak.

  -Denetim elemanları gerek kendi aralarında gerekse merkez birim personeli ile anlık olarak mesajlaşabilecek ve bu sayede denetim esnasında gerekli olabilecek bilgi alış verişi denetim esnasında da sağlanmış olacak.

  -Denetim esnasında ihtiyaç duyulabilecek tüm mevzuata sistem üzerinden ulaşılabilecek.

  -Denetim verileri denetim tarihi ile eş zamanlı olarak merkez birime ulaşmış olacak.

  -Denetime ilişkin tüm dokümanlar, malzemenin kendisi, ambalajı ve ilgili etiketleri fotoğraflanarak sistemde kayıt altında tutulabilecek.

  -Mevzuatına uygun üretim gerçekleştirmeyen imalatçılar için uygulanan idari yaptırımlar daha rahat takip ve kontrol edilebilecek.

  -Ülke genelinde muntazam bir denetim faaliyeti oluşturulmuş olacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir