Euro
10.1443
0.04%
Dolar
8.6396
-0.08%
Altın
487.29
-0.15%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
411.149
-1.06%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C
  Mobilya yerleştirmenin kuralları

  Mobilya yerleştirmenin kuralları

  Evinizdeki mobilyaları yerleştirirken tarzınız ön planda olsa da bazı kuralları uygulamak işinizi daha da kolaylaştıracaktır.
  • 08.09.2015 - 10:08

  Dekorasyon ya da taşınma sırasında mobilya düzeni en zor görevlerden birisidir. Bu nedenle karşınızda yerleşim yapılması gereken boş bir oda varsa aşağıdaki temel kuralları takip ederek tüm can sıkıcı süreci eğlenceli bir hale getirebilir ve hepsinden iyisi de başarılı bir dekorasyon çalışması gerçekleştirmiş olursunuz.

  İşte mobilya yerleşiminde mutlaka uygulamanız gereken kurallar...

  Mobilya yerleştirmenin kuralları #1

  MOBİLYALARI DUVARA DAYAMAYIN

  Mobilyalarınızın duvardan ne kadar uzak durması gerektiğini odanızın boyutu size bildirecektir, fakat çok küçük alana sahip odalarınız olsa bile duvar ile mobilya arasında en az 5 cm boşluk bırakmak mobilyanızın zarar görmesine, duvar boyasının sıyrılmasına ve odanızın az da olsa geniş görünmesine neden olur. Tabi ki çok geniş bir odaya sahipseniz mobilya ve duvar arasında metrelerce bile boşluk bırakabilirsiniz.

  SOHBET ALANI OLUŞTURUN

  Mobilyalarınızın oturma düzenini televizyona göre değil, arkadaş ya da aile üyelerinin rahatlıkla sohbet edebileceği bir şekle göre ayarlamalısınız. Bu nedenle koltuklar ve varsa sandalyeler birbirlerine dönük olmalıdır. Ayrıca salon içerisinde sesinizi yükseltmeden birbirinizi duymak istiyorsanız sadece birbirine dönük değil, aynı zamanda yakın da olmalılar. Eğer yeni bebek sahibi iseniz bebeğinizin uyanmaması için ya da hasta yan komşunuzu rahatsız etmemek için bu yakınlık zorunludur. Yeterince büyük bir salona sahipseniz, odanın bir tarafına masa ve sandalye, diğer tarafına da TV ünitesi ve diğer mobilya yerleşimlerinizi yapabilirsiniz.

  Mobilya yerleştirmenin kuralları #2

  DENGEYİ BULUN

  İş mobilya düzenleme ve yerleşimine geldiğinde denge her zaman dekorasyonun en önemli ayrıntılarından birisi olmuştur. Bu nedenle oturma odanızda yerleşim çalışması yaparken ihtimal dahilinde olan tüm yerleşim alanlarını ve konumlarını değerlendirmelisiniz. Sahip olduğunuz tüm küçük ya da büyük dekoratif parçaları odanın bir yerine yığmayın, ayrıca koltuk ve diğer mobilyalarınız keskin hat ve köşelere sahip ise daha yumuşak ve yuvarlak hatlı kahve masası gibi eklerle orta konumu yakalamalısınız.

  TRAFİK AKIŞINI BELİRLEYİN

  Misafirleriniz ya da aile üyeleriniz odanın diğer tarafında geçebilmek için mobilyaların etrafından ya da odanın kenarlarından dolaşmamalı. Bu nedenle orta sehpa ile koltuklarınız arasında en az yarım metre boşluk olduğundan emin olun.

  Mobilya yerleştirmenin kuralları #3

   

  DOĞRU BOYUTTA HALILAR KULLANIN

  Parça halılar bulunduğu bölgenin üzerindeki tüm mobilyaları kapsamalıdır. Bu nedenle doğru ölçümleri yaparak, mobilyanıza sadece renk olarak değil, boyu olarak da uygun halıları seçmelisiniz. Mobilyalarınız halınızın dört kenarında da eşit ölçüde boşluklar bırakmalı. Diğer bir seçenek olarak da tam boy duvar halılar kullanabilirsiniz.

  BÜYÜK ORTA SEHPA KULLANABİLİRSİNİZ

  İş kahve sehpasına, yani orta sehpaya geldiğinizde ne kadar büyük ürünleri tercih ederseniz estetik ve fonksiyon açısından da o kadar olumlu sonuçlar elde edersiniz. Yeterli büyüklükteki orta sehpalarınızın üzerine vazo yerleştirebilir, diğerlerine içeceklerini bırakmaları için yeterli ortam ayırabilir ve sıklıkla kullandığınız favori eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz. Ayrıca büyük orta sehpaların etrafına koltuklarınızı yerleştirmeniz daha kolay olur ve çok büyük olduğu için dışarı taşan halılarınızı kapatabilirsiniz.

  Mobilya yerleştirmenin kuralları #4

  DOĞRU YÜKSEKLİĞİ SEÇİN

  Oturma odanızdaki her koltuk yan sehpaya ya da orta sehpaya kolayca erişebilmelidir. Yani insanlar elindekileri masaya bırakabilmek için ayağa kalkmamalı. Boyut seçimine gelince ise, yan ya da orta sehpa koltuklarınızın yan bölümleri ile tamamen aynı yüksekliğe sahip olmalıdır. Eğer bu mümkün değilse yüksek değil, daha alçak sehpalar seçmelisiniz.

  AYDINLATMAYI UNUTMAYIN

  Aydınlatma her odanın en önemli ihtiyaçlarından birisidir fakat buna rağmen çoğunlukla gözden kaçırılır ya da en sona bırakılır. Her zaman odalarınızda tavan, yer ve masa lambalarından oluşan karışık bir aydınlatma kullanmalısınız. Koltukların ya da sandalyelerin arkasında duran yer lambaları harika bir görünüm oluştururken, masa ve sehpa üzerinde yer alan lambalar da sıcak bir ortam meydana getirir. Eğer odanızda pencerelerden gelen doğal ışık yeterli değilse kullanılan lamba sayısını ya da aydınlatma seviyesini arttırabilirsiniz. Düşük ışık alan ortamlarda gün ışığı türündeki lambaları kullanın.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir