Petrol
95.03
-3.18%
Euro
18.2539
-0.80%
Dolar
17.96
0.16%
Altın
1.027
-1.14%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
436.702
-0.36%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Mülteciler ayakçı emlakçıların kurbanı oluyor

  Emlakçılar Odası sığınmacıları, "ayakçı" tabir edilen emlakçılara karşı uyardı.
  • 17.02.2015 - 14:32
  Mülteciler ayakçı emlakçıların kurbanı oluyor

  NRTG

  Samsun'a gelen Irak, Afgan ve Suriyeli mülteciler, özellikle İlkadım, Canik ve Atakum ilçelerinde ev kiralarını yükseltti. Emlakçılar Odası ise sığınmacıları, "ayakçı" tabir edilen emlakçılara karşı uyardı.

  SAMSUN'DA MÜLTECİ SAYISI 7 BİNE ULAŞTI

  Sayıları her geçen gün artan mültecilere, son olarak IŞİD zulmünden kaçan Türkmenler de eklendi. Son gelenlerle birlikte Samsun'da sığınmacı olarak kalan yabancıların sayısı 7 bini buldu. İç karışıklıklardan dolayı ülkelerini terketmek zorunda kalan ve Samsun'a da gelerek zor şartlarda yaşamaya çalışan mülteciler, bir de sahte emlakçılar yüzünden mağduriyet yaşıyor.

  'EV BULAN EMLAKÇIYI BİZE BİLDİRİN'

  Mültecileri ayakçı emlakçılara karşı uyaran Samsun Tüm Emlakçılar Meslek Odası (SATEM) Başkanı Mevlüt Oral, "Samsun'a gelen mültecilere karşı elimizden gelen yardımı yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. İlimize gelen ve ev kiralamak isteyen mültecilere, çoğu ev sahibi parasını alamayacağı endişesiyle evini vermek istemiyor. Zor durumda kalan mülteciler de 300 lira eden bir eve 400 lira vererek ev sahibini ikna ediyor. Bu durumda da ev kiraları normal seviyesinin üstüne çıkarak kiralanıyor. Buradaki bir diğer sorun da su, elektrik, doğalgaz gibi abonelikleri mülteciler, kendi üzerlerine vatandaş olmadıkları için alamıyor. Dolayısıyla bunların birçoğu, kendisine ev bulan ayakçı emlakçılar üzerinden yapıyor. Kiraladıkları evlerinde bir süre oturan mülteciler, sahtekarlık yapan ayakçı emlakçıların abonelikleri habersizce iptal etmesi ve depozito olarak verilen paraları alıp ortadan kaybolmasıyla mağdur ediliyorlar. Biz mülteci kardeşlerimize ev aradıklarında oda olarak bize danışmalarını, kimlerin kendilerine ev bulduklarını bize bildirmelerini istiyoruz. Bu sayede ayakçı sahtekar, emlakçı kılığındaki dolandırıcıların foyasını ortaya çıkarmış ve mağduriyetlerin önüne geçmiş oluruz" dedi.

  Mültecilerin sıkıntılarıyla ilgili olarak bazı derneklerin öncülüğünde ve Samsun Valiliği'nin himayesinde paneller düzenlendiğini de kaydeden SATEM Başkanı Oral, bu tür etkinliklerin daha sık yapılması ve mültecilerin her konuda bilgi sahibi olmasının önemine dikkat çekti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir