Petrol
113.94
2.14%
Euro
16.23
0.72%
Dolar
15.54
0.40%
Altın
918.75
-0.32%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
472.665
-2.44%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Müteahhitlerden faiz insin çağrısı

  İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, bankaların faizi indirmemekte direnmesini eleştirdi.
  • 26.04.2016 - 10:11
  Müteahhitlerden faiz insin çağrısı

  Müteahhitlerden faiz insin çağrısı #1

  Merkez Bankası'nın faiz koridorunun üst bandında yaptığı indirimin ardından bankaların finansam maliyetlerini aşağı çekmesi yönündeki beklenti sürüyor. Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; inşaat sektörünün gözünün konut kredisi faiz oranlarının indirilmesi için bankalarda olduğunu belirten İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, “Bir an önce faizlerde indirim yapmalı” çağrısında bulundu.

  YÜKSEK FAİZ KONUT SATIŞINI VURUYOR

  Yaptığı yazılı açıklamayla sektörün iş dünyasının beklentisini ortaya koyan Tellioğlu, bankaların inşaat ve konut piyasasını desteklemesi gerektiğini belirtti. Tellioğlu, “Devletin elini taşın altına koyduğu noktada, hiç değilse bankaların da parmaklarını taşın altına koymalarını bekliyor ve bir an önce indirim çağrısı yapıyoruz. Merkez Bankasının faiz indirimlerine rağmen bankaların kredide yüksek faiz uygulamasını sürdürmesi konut satışlarını vuruyor" değerlendirmesinde bulundu.

  "OLUMLU YANSIYACAK"

  Kredili satışların artması ve inşaat sektörünün canlanması için konut kredilerinde faizin psikolojik sınır olan yüzde 1'in altına inmesini beklediklerini vurgulayan İMKON Başkanı Tellioğlu, “Faiz indirimi reel sektöre olumlu yansıyacaktır. Bu durumda inşaat piyasası oldukça hareketlenecektir. Beklentimiz bankaların en kısa sürede bu yönde pozisyon alarak lokomotif sektörlerden biri olan inşaat piyasasını desteklemeleridir" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir