New York'ta daire fiyatlarında rekor artış

BİNA

Burası Park Avenue adlı bir bina. 426 metre boyuyla, batı yarımküredeki en uzun apartman dairesi konumunda. Buna benzer dairelerin sayısı New York'ta giderek artıyor. Zira, Manhattan'da 57. cadde üzerinde yoğunlaşan toplam 12 gökdelenin inşaatı hızla devam ediyor. Her bir daire dudak uçuklatan fiyatlara sahip.

PARAVAN ŞİRKETLER

Değeri otuz, kırk milyon doları bulan ancak belki de hiç kimsenin içinde oturmayacağı lüks daireler giderek yaygınlaşıyor. New York Times gazetesinin haberine göre, dairelerin çoğu para aklamak için açılmış paravan şirketlerin elinde. Amerika'da yatırım yapan birkaç yabancıyı temsil eden avukat Edward Mermlstein'a göre bu gayet normal. New York'u emlak açısından çok değerli bulduğunu belirten avukat, temsil ettiği kişilerin bu tür dairelere ilgi duyduklarını ve genelde nakit alım yaptıklarını belirtiyor:

"BOŞLUKLARDAN FAYDALANIYORLAR"

“New York'taki emlak piyasasına değer veren, geniş çaplı, uluslararası müşteri grubumuz var. Diğer şehirlerle karşılaştırdıklarında New York'u daha ucuz buluyorlar.” Mimar ve eğitimci Paul Goldberger de bu görüşe katılıyor. Ancak boş lüks dairelerin New York için zararlı olabileceğine dikkati çekiyor: “Burada oturmadıkları için bu dairelerin sahipleri gelir vergisi ödemiyorlar. Birçoğu emlak vergisi de ödemiyor. Emlak yasalarımızdaki bazı boşluklardan dolayı, bu gökdelenlerin yükselmesinin önüne geçilemedi.”

"CENTRAL PARK'A GÖLGE DÜŞÜRECEK"

Emlak yasaları, bölge sakinlerinden oluşan kurulun bir araya geldiği bir toplantının en önemli konusuydu. Toplantıya katılanlar, lüks, gökdelen apartmanların yapılmasına olanak veren emlak yasalarının değiştirilmesini istiyor. Leyla Law-Gisiko kurul üyelerinden: “Bu gökdelenler Central Park'a gölge düşürecek. Sorun sadece tek bir bina değil. Manhattan'ın bu bölgesinde yapılma aşamasında olan toplam 12 binadan bahsediyoruz.”

Yorum yapmaktan kaçınan inşaat firmaları, çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Planlanan gökdelenlerden biri 433 metre ile batı yarımkürenin rekorunu kırmaya hazır. 57. Cadde daha şimdiden milyarderler sokağı olarak anılmaya başladı bile.