Petrol
94.22
-0.93%
Euro
18.2516
-0.01%
Dolar
17.9555
-0.01%
Altın
1.028
0.09%
Borsa
2857
0.00%
Bitcoin
435.130
-2.41%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Niğde'de tarihi konaklar butik otel olacak

  Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan Niğde’de bulunan 150 tarihi konağı butik otel olarak turizme kazandıracaklarını açıkladı.
  • 15.02.2015 - 11:13
  Niğde'de tarihi konaklar butik otel olacak

  wef

  Niğde’nin en büyük sorunlarından konaklama sorunu tarihi konaklarla çözülecek. Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Niğde’de bulunan 150 tarihi konağın kamulaştırılmasının ardından butik otel olarak turizme kazandıracaklarını söyledi.

  ÖNCE KAMULAŞTIRMA YAPILACAK

  Vali Kılıç ise, yapılan projeler için kaynak ayrıldığını söyledi. Kadıoğlu Konağı'nın 2013 yılında kamulaştırılarak Niğde Belediyesi'nin mülkü haline geldiğini belirten Başkan Akdoğan, "Karabulut sokaktan başlayarak Kadıoğlu Konağı'nın üstüne kadar olan bölümde yaklaşık 9 tane tescilli evimiz var. Bunların kamulaştırma işini Niğde Valiliği ve Niğde Belediyesi olarak yapacağız. Daha sonra bu kamulaştırma işlemi tamamlandıktan sonra bu binaların restorasyon işlerini tamamlayacağız" dedi.

  Akdoğan," Burayı gerçekleştirdiğimizde Niğde’mizin faydası olan butik otel gibi, kafeterya gibi bir takım hizmetlere kullanılması için ilgili kişilere tahsis edeceğiz. Vatandaşlara da tahsis edebiliriz, kamuya da tahsis edebiliriz. Burada turistin tarihi konaklarla konaklama arzusu var, bunu yerine getirme gayreti içerisindeyiz. Hem de bu eserlerimizi kurtarmış olacağız, yeniden insanlarımıza kazandırmış olacağız. Bunların hepsi ayrı ayrı ele aldığımız zaman Niğde’nin bir değeri olarak duruyor. Buraların restorasyonu yapılmaması durumunda 5-10 sene sonra yok olmasıyla karşı karşıya. Bizden önceki nesillerin bize vermiş olduğu emanettir, biz onların emanetçisiyiz."

  RESTORASYON DEVAM EDİYOR

  Akdoğan sözlerine şöyle devam etti, "Şu an Niğde’de yaklaşık 150'ye yakın konağımız var. Bunların tamamının kamulaştırılmasının yapılması ile ilgili genel bir çalışma var. Kadıoğlu konağı Niğde’nin en önemli konaklarından bir tanesi bizde önemli gördüğümüz için 1 yıl önce kamulaştırdık. Orayı restorasyon çalışması devam ediyor, diğer yerlerle beraber restorasyonunu bitireceğiz.”

  Turizm firmalarının, turistlerin tarihi mekanlarda konaklamak istediklerini, İstanbul’da düzenlenen EMİT fuarında bizlere bildirdi diyen Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, “ Geçtiğimiz günlerde katıldığımız İstanbul’daki EMİT fuarında uluslararası ve bölgesel turizm firmalarıyla yapılan görüşmeler de bizlere Kapadokya bölgesini tercih eden turistlerde tarihi mekanlarda konaklamak istemektedirler diye bizlere bildirdiler. Turizm firmaları bizlere Nevşehir ve Niğde birbirlerine çok yakındırlar. Eğer siz tarihi alanlardan butik otel yaparsanız, Nevşehir’den gelen turistlerden bir kısmını Niğde’de yatırırız demişlerdi. İlimizde koruma altında 150 civarında konak vardır."

  HEDEF TURİSTLERİ ÇEKMEK

  Kılıç sözlerine şunları da ekledi, "Bu konakların tamamına ulaşıp hakkı neyse satın alıp butik otel haline getireceğiz. Kurulan heyetler çalışmalarına devam ediyor. Başarabilirsek Nevşehir’e gelen turistlerin yüzde 10’unu ilimize çekmeyi planlıyoruz, bu ilk adım olacaktır. Eğer ilimizde bunu başarabilirsek yaklaşık 300 bin turisti ağırlayabilirsek ki geçen seneki yerli yabancı sayısı 40 bindir. Bunun hizmet sektöründe de o pastadan da ilimiz esnafının da pay almasını düşünüyoruz. Bunu yapabildiğimiz takdirde farklı destinasyonlarla, farklı önerilerle turistlerin önüne çıkabileceğimizi değerlendiriyoruz. Sadece Kapadokya değil, bizim Bolkar dağlarında ve Ala Dağlarda yürüttüğümüz projelerle turizmi turistlere bir sepette sunacağız."

  Konuşmasını şöyle sonlandıran Kılıç, "Dağ, sağlık termal, doğa turizmi noktalarında da bir takım farklı seçenekler sunup bölgeye gelecek turist sayısını ve turizmdeki başarının artması böylelikle ilimizin hizmet sektöründen bugüne kadar hiç alamadığı paylı alabilmesi noktasında çalışmamız var. Bu nedenle Niğde Belediyesi de projenin içerisinde yer alıyor. Özel idaremiz tarafından şu an nakit kasamız da 1 milyonumuz hazırdır. Ancak devam eden zaman için Niğde’mizin yarınları için çok önemli olduğunu gördüğümüz projeye de muhakkak kaynak bulacağız, kaynak bulmada sıkıntımız yok. Proje varsa kaynakta var” şeklinde konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir