Euro
10.1305
-0.3%
Dolar
8.6305
-0.39%
Altın
488.62
-0.6%
Borsa
1.402
0.71%
Bitcoin
373.799
-4.65%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C

  OSTİM'de 6 bin binaya çevreci dönüşüm

  OSTİM Organize Sanayi Bölgesi'nde birçoğu ömrünü tamamlamış yaklaşık 6 bin işletme binası tamamen çevreci bir anlayışla yenilenecek.
  • 29.08.2015 - 12:58
  OSTİM'de 6 bin binaya çevreci dönüşüm

  ostim

  102 binada yenileme çalışmalarının sürdürüldüğü OSTİM'de eski binaların modern ve çevreci bir görünüme kavuşması amacıyla Revizyon İmar Planı hazırlandı. Plan çerçevesinde sayıları 2-3 bini bulan eski binalar dahil bütün yapıların yerden yüksekliği 9,5 metre olacak. Böylece binaların kapalı kullanım alanı herhangi bir alan genişlemesi gerekmeksizin 3 katına kadar artacak.

  KULLANIM ALANLARI ÜÇE KATLANACAK

  “OSTİM'in uluslararası bir marka olarak kötü görünme gibi bir lüksü yok” diyen OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, firma sahiplerini ikna ederek projeyi ilerletmeyi amaçladıklarını söyledi. Arıcı, “Bölgedeki binaların yüzde 60-70'i yenilendiğinde bu durum diğerlerini de etkileyecektir. Firmalarının kullandıkları alan 3'e katlanacak. Çatılara konulacak güneş panelleri ile aylık bin 500-2 bin lira enerji tasarrufu sağlanacak. Bu tasarruf sayesinde firmalar, yaptığı yatırımı 5-6 yıl içinde amorti edebilecekler” dedi. Arıcı, inşa edilecek binaların öncelikle sanayicilerin ihtiyaçlarını karşılamasına özen gösterdiklerini söyledi.

  YEŞİL ENERJİ İLE ISINACAKLAR

  Arıcı, "Ayrıca firmalar, yabancı müşterileri için merkez adres olarak OSTİM'deki yerlerini bildiriyorlar. Firmalar uluslararası anlamdaki bu bilinirliklerini kaybetmek istemiyorlar” ifadelerini kullandı. Revizyon İmar Planı'nda binaların çatılarına güneş paneli kurulmasını zorunlu tuttuklarını dile getiren Arıcı, bütün yeni binalarda enerji verimliliğine duyarlı yapı malzeme kullanılmasının bir başka zorunluluk olduğunu belirtti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir