Petrol
92.78
-2.44%
Euro
18.2463
-0.04%
Dolar
17.9172
-0.23%
Altın
1.024
-0.34%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
431.370
-1.45%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Pahalı konutlar depremde zarar görecek

  Olası bir depremde yüksek gelirli kesimin oturduğu pahalı konut stoğunun itinasızlıktan daha fazla zarar göreceği belirtildi.
  • 25.02.2015 - 15:42
  Pahalı konutlar depremde zarar görecek

  Pahalı konutlar depremde zarar görecek #1

  Türkiye inşaat sektörünün çatı kurumu yöneticileri, yapı sektörünün geleceğini Yapı-Endüstri Merkezi'nde (YEM) tartıştı. Durbakayım, moderatörlüğünü YEM Satış ve Pazarlama Grup Yönetmeni Tolga Türkanık'ın yaptığı panelde yapı sektöründe deprem güvenliğine ilişkin açıklama yaptı.

  KALİTELİ İŞ YAPILSIN

  Türk müteahhitliğinin dünyada başarılı bir noktada olduğunu aktaran İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, sektörün geçici ve hevesli müteahhitlerden arınması gerektiğini anlattı.

  Türkiye'de yaklaşık 200 bin müteahhidin iş yaptığını aktaran Durbakayım, sektördeki kamu yararını gözetmeyen paydaşların temizlenmesi gerektiğini belirterek, "Artık akla karanın ayrılması lazım. Bu kadar insan inşaat sektörüne hevesle girip tekrar çıkabiliyorsa burada sorun var demektir. Giriyorlarsa hemen çıkamamalılar. Büyük olmak zorunda değiller, kaliteli iş yapsınlar, bunu da sürekli yapsınlar" dedi.

  PAHALI YERLER DEPREMDE ZARAR GÖRECEK

  Depremde yüksek gelirli kesimin oturduğu konut stoğunun daha fazla zarar göreceğini savunan Durbakayım, şöyle konuştu, "Olası İstanbul depreminin en fazla vuracağı yerler pahalı bölgelerdir. Daha mütevazı yerlerde mekanlar küçük. 100 metrekare, 70 metrekare daireler var. Bunlar en kötü malzemeyle dahi yapılsa burada oturanlar ağır yaralı kurtulma şansınız var. Ama zengin bölgelerde aynı itinasızlık 120 metrekare salonlarda olacak. Eğer santral kirişi yan çevirdiğim vakit yassı oluyor mantığında yapıldıysa bu, perdeleri, kolondaki demirleri burada daha fazla koydum diye içini ferahlatıyorsa ki bu binalarda böyledir. Allah korusun buralarda bırakın siz yaşam garantisini yaralıları, cenazeleri dahi oraya ulaşıp çıkarmamız mümkün olamayacak."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir