Euro
10.8335
-0.16%
Dolar
9.3039
-0.29%
Altın
529.6
-0.04%
Borsa
1.43
0.86%
Bitcoin
594.501
4.02%
14ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 14 C

  Prosedürler yabancıya konut satışını zorlaştırıyor

  GYODER Başkanı Aziz Torun, Türkiye'den taşınmaz alırken bürokratik engellerle karşılaşan yabancıların sorunları için bir rapor hazırladı.
  • 15.06.2015 - 08:00
  Prosedürler yabancıya konut satışını zorlaştırıyor

  Prosedürler yabancıya konut satışını zorlaştırıyor #1

  Türkiye'de de yabancılara satılan gayrimenkulun parasal değeri 4.3 milyar dolara ulaşırken inşaatçılar, başta Ankara olmak üzere yabancıların Türkiye'de taşınmaz alma şartlarının hala engellerle dolu olmasından yana dert yandı.

  Gayrimenkul Yatıran Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, Türkiye'den taşınmaz alırken bürokratik engellerle karşılaşan yabancıların sorunları için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bir rapor sundu. Şikayet yazısında, yabancıların Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu uyarınca yerli yatırımcılarla eşit muamele görmesi gerekirken ek yükümlülükler getirildiği ve farklı muameleye tabi tutuldukları kaydedilerek şunlara yer verildi:

  NAKİT AKIŞI GEREKİYOR

  Sektörün en önemli sıkıntılarından birisi olarak görülebilecek likidite ve finansman sorunların önüne geçebilmek için arza karşılık bir talep çeşitliliği ve nakit akışı yaratılması gerekiyor. Bu doğrultuda da yabancıların gayrimenkul edinimi önem taşıyor. Her ne kadar bu konuda bazı adımlar atılmış olsa da gerek mevzuattan gerekse de mevzuatın uygulanmasından kaynaklanan bir takım sıkıntılar, yabancı yatırımcıların Türkiye'de gayrimenkul yatırımı yapmasını zorlaştırıyor.

  YABANCILARI ÜRKÜTÜYOR

  Valilik onay süreciyle ilgili mevzuat uyarınca birtakım kolaylıklar ve süre sınırlamaları getirilmiş olmasına rağmen, uygulamada bu surelere uyulmuyor. Bu nedenle valilik onayının alınması iki ay sürüyor. Bu durum da yabancı yatırımcıların hareket kabiliyetini kısıtlıyor, yerli yatırımcılar karşısında dezavantajlı duruma düşürüyor.

  ALIMLARI ZORLAŞTIRIYOR

  GYODER'in raporunda Türkiye'de taşınmaz edinen yabancı gerçek kişilerin, söz konusu taşınmazdan faydalanma aşamasında vize ve ikamet gibi sorunlarla da karşılaştığı belirtilerek, "Vize alma zorunluluğu bulunması, bu vizenin belirli sürelerde yenilenmesi, yabancı gerçek kişinin bir süre yurt dışına çıkması gibi bürokratik ve prosedürel süreçler, yabancı gerçek kişi yatırımcıların Türkiye'de taşınmaz edinmesini zorlaştırıyor. Bu kapsamda; Türkiye'de taşınmaz edinen yabancı gerçek kişilere taşınmazın maliki bulundukları süreç içerisinde ikametgah izni verilmesi ve yenilenmesi gibi bürokratik süreçlerin kısaltılmasının yabancı gerçek kişilerin taşınmaz edinmesini artırıcı bir etkisi olacağı kanaatindeyiz" ifadelerine de yer verildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir