Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
485.584
-7.89%
1ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 1 C
  Riskli binalarda güçlendirme uygulaması

  Riskli binalarda güçlendirme uygulaması

  Kentsel dönüşüm kapsamında uygun yapılarda ‘güçlendirme’ çalışması ile binalar risk faktörlerinden kurtuluyor.
  • 22.06.2015 - 12:15

  bina

  Riskli evlerde oturan vatandaşların büyük kısmı müteahhitle anlaşma yaparak evini yeniliyor. Sağlanan imar artışı ile yeni bina finanse ediliyor. İmar artışı olmayan yerlerde ise vatandaş maliyeti kendi üstleniyor. Oysa kentsel dönüşümde göz ardı edilen bir seçenek daha var; o da bina güçlendirme.

  HEM SÜRE HEM MALİYET AVANTAJI SAĞLIYOR

  2014 yılının temmuz ayında çıkan yönetmelikle önü açılan güçlendirme çalışması yıkım kadar yaygın değil. Bunun ilk nedeni imar artışı alınarak sağlanan avantaj, diğeri de vatandaşın konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmaması. Oysa uzmanlar uygun yapılarda güçlendirmenin hem süre hem de maliyet avantajı olduğuna dikkat çekiyor. Yıkılıp yeniden yapılan yapılarda devreye müteahhit firmalar girdiği için vatandaşın payına düşen metrekare azalırken, güçlendirmede evler küçülmüyor.

  MALİYETİ NEDİR

  Riskli yapılarda güçlendirme alternatifinin pas geçildiğini belirten Art-Yol Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Türkkan, “Yıkılıp yeniden yapılan bir yapı ne kadar sağlamsa, doğru güçlendirilen yapı da o kadar sağlam olur. 5 katlı bir yapıda daire başı maliyetin 50-80 bin lira. Ama vatandaş bu ihtimali bilmiyor” dedi.

  BİNALARDA GÜÇLENDİRME NASIL YAPILIR

  Gayrimenkul Hukuku Derneği başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, binasını güçlendirmek isteyenlerin yapması gerekenleri anlattı.

  İşte adım adım güçlendirme süreci;

  -Önce apartman için riskli yapı tespitinde bulunulmalı.

  -Riskli yapı tespitinden sonra 15 günlük süre içinde itirazlar olmaz ise riskli yapı statüsü kesinleşir. İtiraz olursa bakanlık ve üniversitelerin belirlediği teknik heyet tarafından yapı incelenir.

  -Riskli yapı statüsünün kesinleşmesi ile beraber apartman maliklerinden herhangi birisinin başvurusu ile SPK lisanslı değerleme şirketlerinden bir değerleme raporu alınması gerekir.

  -Yine apartman maliklerinden birisi diğer kat maliklerini toplantıya davet eder.

  -Apartman maliklerinin davet edildiği toplantıda yeniden inşaat yapılması için gerekli olan oran arsa paylarının 2/3 çoğunluğu olmakla beraber güçlendirme kararı için bu oran kat maliki sayısının 4/5’dir. Yani güçlendirmede yasa Kat Mülkiyeti Yasası’nda yer alan kat maliki sayısının 4/5 çoğunluğunu arar. Güçlendirme kararını maliklerin 4/5 çoğunlukla alabilmesi için de; güçlendirmenin o bina için teknik olarak mümkün olduğu tespit edilmeli. 4/5 kat maliki sayısı bina ortak karar protokolüne güçlendirme kararı aldıklarını beyan etmeli. Kat malikleri tarafından ‘Güçlendirme Projesi’ hazırlatılmalı ve proje kapsamında imar mevzuatı çerçevesinde ruhsat alınmalı.


  Görüş Bildir