Petrol
114.27
0.03%
Euro
16.37
0.82%
Dolar
15.63
0.57%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2391
0.00%
Bitcoin
481.913
2.55%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  Ruhsatsız projelerde ev satışı yasaklandı

  Yeni Tüketici Kanunu ruhsatsız projelerde ev satışını yasakladı.
  • 09.08.2014 - 11:26
  Ruhsatsız projelerde ev satışı yasaklandı

  Ruhsatsız projelerde ev satışı yasaklandı #1

  Ruhsat sürecini beklemek istemeyen şirketler ise senetli satışlara yöneldi. Bazı firmalar ruhsattan önce sözleşme ile bazı firmalarda ‘ön satış’ diye kaparo alıyor. 

  RUHSATSIZ PROJE SATILAMAYACAK

  28 Mayıs’ta yürürlüğe giren Yeni Tüketici Kanunu, konutzede oluşmasını engellemek için ruhsat almayan projelerde satışı yasakladı. Ancak bazı inşaat firmaları yasağı delmenin yolunu senetli satışta buldu. Yasa, ‘ruhsatını alan projeler için sözleşme noterden olacak’ derken, firmalar satış ofisinde satış sözleşmesi ile çalışmaya devam ediyor. Bu tip satışlar da noter masrafını ödemek istemeyen ya da banka kredisi kullanamayan  müşterilerden talep görüyor.

  ARKA KAPI ARANIYOR 

  Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, yapılacak düzenlemelerde sektörün gerçeklerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti. Çelik, “Yeni yasayla inşaatta temel üstü seviyesine gelene kadar satış yapamıyorsun. 30 katlı bir yapıda bu süre 1 yıl. Bu kadar süre satış yapmadan beklemek şirketleri zorlayınca arka kapı aranıyor” dedi.

  ''SEKTÖRDEKİ OYUNCULAR ÇEKİLECEKTİR''

  Çelik, yeni düzenlemelerin inşaat sektörünü sat-yap sisteminden yap-sat sistemine yönlendirilmesi durumunda sektördeki oyuncuların büyük oranda  pazardan çekileceğini dile getirdi. Yeni kanunun illegal satışların da önünü açtığını belirten Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortakları Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun ise, “Konut alıcısı tercihini ruhsatını alan projeden yana kullanmalı. Senetle alsa da projenin banka kredisineuygun olup olmadığını sormalı” dedi. İnşaat sektörü temsilcilerinin büyük bölümü, yasa ile engellemek istenen ruhsatsız satışların engellenemediği görüşünde. 

  YASA NE DİYOR?

  Yeni Tüketici Kanunu ile birlikte firmaların ofisinde yapılan satış sözleşmesi artık geçersiz. İnşaat şirketleri, müşterilerine ön bilgilendirme formu gösterecek, ruhsat başta olmak üzere proje bilgileri sunacak ve sözleşmeler noterde olacak. Proje teslim edilene dek sözleşmede şerh bulunacak.

  CEZASI NE KADAR?

  Gayrimenkul Hukuku Derneği Avukat Ali Güvenç Kiraz’ın verdiği bilgiye göre yapı ruhsatıalınmadan sözleşme yapan firmaya 100 bin lira ceza kesilmesi gerekiyor. Öte yandan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yeni kanun çerçevesinde ikinci mevzuatı 28 Kasım’a kadar açıklayacak. Böylece, kanun çıkmadan önce projeye başlamış inşaat firmalarının sisteme nasıl entegre edileceği de net bir şekilde belli olacak.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir