Petrol
98.2
-1.41%
Euro
18.4165
-0.63%
Dolar
17.9456
0.04%
Altın
1.038
0.57%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
433.045
-0.49%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C
  Sahte vekalet başınızı yakmasın

  Sahte vekalet başınızı yakmasın

  Tapudaki eski usulü fırsat bilen dolandırıcılar sahte vekaletnameler ile can yakıyor.
  • 21.02.2015 - 10:21

  tapu

  Gayrimenkulü olanlar tapuda son durumunu kontrol ettirsin. Çünkü bir zamanlar yatırım olsun diye aldığınız ve değerlensin diye üzerinde bu zamana kadar hiçbir tasarrufta bulunmadığınız gayrimenkulünüz sizden habersiz bir şekilde satılmış olabilir.

  Haber7'nin haberine göre benzer bir durum İstanbul’da yaşayan İş adamı Mahmut Dikmen’in başına geldi. İki farklı arsa için 1 milyon 150 bin TL para ödeyerek tapudan ayrılan Dikmen, aldığı arsaların gerçek sahiplerinin bu durumdan haberi olmadığını öğrenince soluğu savcılıkta aldı. Dikmen'e pahalıya patlayan olay sonrasında tapuda vekaletnamelerin teyidi noktasında kullanılan yöntemin de dolandıcıların ekmeğine yağ sürdüğü görüldü.

  Organize bir dolandırıcılık olayının mağduru olan Dikmen’in başından geçenler şöyle gelişti…

  1 MİLYON 150 BİN TL KAPTIRDI

  İş adamı Mahmut Dikmen, geçtiğimiz ayın sonlarına doğru Beylikdüzü'nde satışta olan iki adet arsanın alımı için emlakçısı aracılığıyla arsa sahipleriyle pazarlık etmeye başladı. Yapılan pazarlıklar sonrasında 1.150.000 TL karşılığında arsaların alımı konusunda anlaşan Dikmen, satın alınan arsaların 26 bin 433 TL’lik harçlarını yatırıp söz konusu bedeli de şahıslara ödeyerek iki adet tapu senedi ile tapu müdürlüğünde ayrıldı.

  10 GÜN SONRA KUŞKULANDIRAN GELİŞME

  Tapuyu aldıktan yaklaşık 10 gün sonra satın aldığı arsalar ile ilgili inşaat ruhsatının alındığı ve inşaata başlanacağını duyması üzerine arsayı satan kişilere telefonla ulaşmaya çalışan Dikmen, söz konusu kişilere ulaşamayınca işlerin ters gittiğini anlayarak durumu avukatı ile paylaştı.

  DOLANDIRILDIĞINI NOTERDE ANLADI

  Avukatının tapuda işlem yapılan vekaletname ile noterdeki vekaletnamenin aslının karşılaştırılmasını istemesi üzerine bu seferde hiç vakit kaybetmeden vekaletin düzenlendiği Kartal’daki 9. Notere giden Dikmen, burada yapılan karşılaştırma sonrasında resmen dolandırıldığını anladı.

  SAHTE VEKALETNAME

  Noterde yapılan karşılaştırmada tapuya verilen vekaletname fotokopisi ile mevcut vekaletname arasında resim ve imza farklılığı olduğu ortaya çıkarken yapılan incelemede sahte nüfus cüzdanıyla sahte vekaletname hazırlatıldığı tespit edildi.

  ASIL SAHİPLERİ YURTDIŞINDAN GELDİ

  Olayın ortaya çıkması sonrasında Noter yetkilileri arsaların yurtdışında yaşayan gerçek sahiplerine ulaştı. Sahte vekaletnameyle tapuda arsalarının satıldığını öğrenen hak sahipleri ise ilk uçakla Türkiye’ye geldi.

  SAVCILIĞA ŞİKAYETTE BULUNDULAR

  Arsanın gerçek sahipleri Gezide Temel ve eşi İbrahim Temel ile birlikte dolandırılan İş adamı Mahmut Dikmen yaşananlar üzerine Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı'na giderek sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

  ŞAŞIRTAN DETAY

  Organize bir şekilde hareket eden 5 kişilik çetenin arsa sahibinin kimlik bilgilerini ve tapu fotoğraflarını ele geçirmenin yanı sıra yurtdışında yaşadığı evin adresini, telefonunu, hatta arsa sahibinin okuryazar olmadığı gibi kişisel bilgilerini de biliyor olması ve şaşkınlık yaratırken, şebekenin kurumlarla bağlantılı olma ihtimalini de gündeme getirdi.

  DOLANDIRICININ EKMEĞİNE YAĞ SÜREN YÖNTEM

  Yaşanan dolandırıcılık olayı sonrasında tapu müdürlüğünde vekaletname teyit işleminde kullanılan yöntemin de dolandırıcıların ekmeğine yağ sürdüğü görüldü. Satışa konu vekaletnamenin gerçek olup olmadığının Noter'den teyidi tapu yetkilileri tarafından eski usulle yani telefonla bir takım sorular yöneltilerek yapılıyor.

  Oysa bu işlem faks, email vs... gibi evrakın görülebileceği yöntemlerle teyit edilmiş olsaydı dolandırıcılar tapuda kıskıvrak yakalanabilirdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir