Euro
10.3377
-0.92%
Dolar
8.8276
-0.43%
Altın
497.57
-0.3%
Borsa
1.391
0.47%
Bitcoin
384.018
-0.49%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C
  Samsun'daki ev kiralarında mülteci artışı

  Samsun'daki ev kiralarında mülteci artışı

  Samsun'da yaşayan 10 binden fazla mülteciye evini kiralamak istemeyen ev sahipleri fiyatları artırdı.
  • İHA
  • 15.08.2015 - 13:50

  samsun

  Samsunlu vatandaşlar evlerini mültecilere kiraya vermek istemiyor. Evlerini mültecilere kiralayan vatandaşlar ise fiyatları artırıyor. Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, Samsun'da kiralık evlerle alakalı sıkıntılar hakkında açıklamalarda bulundu.

  "EVLER KULLANILMAZ HALE GELİYOR"

  Samsun'da yaşayan mültecilerin örf ve adetlerinin farklı olduğunu belirten Mevlüt Oral, “Vatandaşların kiraya verdikleri evler kullanılmaz hale geliyor. Mültecilerin kiraladığı evlerdeki en büyük sıkıntı su ve elektrik aboneliğini üstlerini alamamalarıdır. Bu konu ile ilgili yetkili bürokratlarla görüşmeleri yaptım ama bir sonuç alamadım. Mültecilere ikamet izni verilirken, su, elektrik ve doğal gaz aboneliği izni verilmiyor. Evlerin bu giderleri ödenmediği takdirde borçlar evi kiralayan ev sahiplerine kalıyor" dedi.

  SAHTE EMLAKÇILAR DOLANDIRIYOR

  Kendini emlakçı diye tanıtan bazı dolandırıcılar da mültecileri ev bulmak vaadi ile kandırıp dolandırdığını söyleyen Oral, "Bu konuda bazı şikayetler alıyoruz ama bu dolandırıcılığı yapanlar kesinlikle Samsunlu emlakçılar değildir. Vatandaşlar evlerini mültecilere kiraya vermek istemeseler bile yüksek fiyatlı kiraları kabul ettikten sonra mecburen kiraya vermek zorunda kalıyor” dedi.

  “OKULLARIN AÇILMASIYLA BERABER KİRALAR DAHA DA ARTACAK”

  Şu anda Samsun'daki ev kiralarının fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirten Oral, “Okullar yakın zamanda açılacak. Okulların açılmasıyla beraber şehrimize gelecek öğrencilerin kalacak ev bulma konusunda sıkıntı çekeceğini hissediyoruz. Ev bulma sıkıntısı artınca da ev fiyatları birden tavan yapıyor. Samsun'da 300-400 lira olması gereken kiraların fiyatı okulların açılmasıyla beraber 600-650 liraya kadar çıkıyor" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir