Euro
15.2605
-0.07%
Dolar
13.4414
-0.22%
Altın
792.6670
-0.12%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
494.432
2.03%
-0ºC
İstanbul
Çok bulutlu -0 C

  Şanlıurfa Halfeti Ulu Camii restore edilecek

  Şanlıurfa'da bulunan Ulu Cami, özel tekniklerle yeniden yapılandırılarak turizme kazandırılacak.
  • AA
  • 06.04.2016 - 17:56
  Şanlıurfa Halfeti Ulu Camii restore edilecek

  Şanlıurfa Halfeti Ulu Camii restore edilecek #1

  Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde Birecik Baraj Gölü nedeniyle bir kısmı su altında kalan tarihi Ulu Cami, özel tekniklerle yapılacak restorasyonla tabanından yükseltilerek ibadete ve turizme hizmet verecek.

  ÇALIŞMA BAŞLATILDI

  Halfeti Kaymakamlığı, özel işçiliğe sahip kesme taştan inşa edilen, enine dikdörtgen planlı ve üç salondan oluşan caminin ibadete ve turizme açılması için çalışma başlattı.

  Konuyla ilgili açıklama yapan Kaymakam Mutlu Köksal, "Camimizin tarihi olmasından dolayı özgünlüğünü, tarihi dokusunu bozmadan restore edilmesi ve hem ibadete açılması hem de turizme kazandırılması için itinayla, hassasiyetle bir proje hazırladık" dedi.

  "SU ALTINDA KALAN KISIMLAR KALDIRILARAK RESTORE EDİLECEK"

  Proje kapsamında çalışmalara yakında başlayacaklarını açıklayan Köksal, "İnşallah camimizin dokusunu bozmadan yine aynı yerinde teknik ve özel çalışmalar gerektiren, yeni sistemler gerektiren bir yöntemle su altında kalan kısmını kaldırmak suretiyle restore edeceğiz. Böylece camimiz hem ibadet etmek isteyen vatandaşlarımıza hem de gezmeye gelen turistlere hizmet vermiş olacak."


  Görüş Bildir