Euro
10.1483
0.34%
Dolar
8.6396
-0.14%
Altın
492.4
0.09%
Borsa
1.414
0.45%
Bitcoin
380.607
3.45%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Şehir plancılarından Konak-Karşıyaka tramvayına tepki

  Şehir Plancıları Odası, İzmir'de hayata geçirilecek olan tramvay projesine yönelik ciddi endişeleri bulunduğunu açıkladı.
  • DHA
  • 04.09.2015 - 12:49
  Şehir plancılarından Konak-Karşıyaka tramvayına tepki

  tramvay

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Konak ve Karşıyaka tramvay projesinde yapım ihalesinden sonra yaptığı güzergah değişikliklerine Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi tepki gösterdi. Oda, sürecin bilimsellikten uzak olduğunu, nasıl sonuçlanacağına yönelik ciddi endişeleri bulunduğunu açıkladı.

  OLDU BİTTİYE GETİRİLDİ

  Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, ihale ilanının sonuçlandığı ve kamuya duyurulduğu tarihin üzerinden bir yıldan fazla süre geçmesine karşın, güzergah değişimlerinin hala netliğe kavuşmamasının, milyonlarca liraya mal olan ve kentin büyük bir bölümünü etkileyecek bir ulaşım kararının 'oldu bittiye' getirilerek, ne kadar yetersiz bir etüt çalışması ile yapıldığını ve bilimsellikten uzak olduğunu gösterdiğini açıkladı.

  Böylesi önemli bir ulaşım kararının öncelikle gerekli fizibilite çalışmalarının yapılması, çıkan sonuçların değerlendirilip bir plan kararına dönüştürülüp, imar planları üzerinde belirtilerek resmi hale dönüştürülmesi daha sonraki aşama da projenin uygulama ihalesine çıkılması gerektiğini belirten Şehir Plancıları Odası, tramvayla ilgili Ağustos 2014'de hazırladıkları raporda mevcut ulaşım bağlantıları, yaya güvenliği, yeşil alanların azaltılması ve otopark sorunları gibi birçok konuda detaylı sonuç tespit ve önerilerde bulunduklarına dikkat çekti.

  YAP-BOZ TAHTASI GİBİ

  Konak tramvay projesinde ilk projede Mustafa Kemal Sahil Bulvarı yeşil alandan geçmesi planlanan güzergah ihale sonrası bir kararla Mithatpaşa Caddesi'ne alındı. Ancak, daha sonra burada yaşanacak sorunlar dikkate alınarak yeniden Sahil Bulvarı'na alınması konusunda gelişmeler yaşandı. Henüz son karar verilmemesine karşın Sahil Bulvarı'nda yol ve kaldırımı içine alacak bir güzergahtan geçmesi ağırlık kazandı. Karşıyaka tramvayında ise ilk projede sahilde yeşil alan ve kaldırımı içine alan güzergahtan geçmesi öngörülen güzergah, sökülecek ağaçlara yönelik eleştiriler nedeniyle trafik yoluna alındı. Karma trafik olması kararlaştırıldı. Son durak Alaybey iptal edilerek, tramvay hattının Karşıyaka İskele'de son bulması kararı alındı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir