Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
477.985
0.90%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C
  Sektör temsilcileri ucuz ev için kolları sıvadı

  Sektör temsilcileri ucuz ev için kolları sıvadı

  Dar gelirliye ucuz ev için konut sektörü temsilcileri harekete geçti.
  • 08.03.2016 - 08:45

  Sektör temsilcileri ucuz ev için kolları sıvadı #1

  Dar gelirliye ev için 12 sektör temsilcisi TOKİ ile zirve yaptı. Sektörün sorunlarının konuşulduğu toplantı adeta 'ucuz konut zirvesi'ne döndü. İnşaat şirketlerinin patronları ucuz konut üretmek için formüller ortaya attı.

  "YENİ ALANLAR BELİRLENSİN"

  Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, İstanbul'da konut talebinin yüzde 80'inin dar ve orta gelirli vatandaştan geldiğini belirterek, orta ve alt gelir grubunun konut edinebilmesi için formül ürettiğini söyledi. Ulaşılabilir fiyata ev üretme formülünün özel sektör-kamu işbirliğinden geçtiğini vurgulayan Uyan, "İstanbul'da dar ve orta gelirlide yüksek talep var ama arsa maliyeti nedeniyle bunu yapamıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ya da yerel yönetimler özel sektörle işbirliği yapsın, yeni alanlar belirlensin" dedi.

  "METREKARESİ 2 BİN 500 LİRA OLSUN"

  Uyan, önerisini ise şu örnekle anlattı: "Hadımköy-Çatalca gibi yerlerde tarla vasfındaki araziyi metrekaresi 70-100 liraya alanlar var. Terk alanlarla birlikte bu rakam 150 liraya gelir. Bin 100 lira da inşaat maliyeti. Toplam maliyet metrekare başına bin 350 lira olur. Bu alanlar ihale edilir. Metrekaresi 2 bin 500 liraya satılsa bin 150 liralık bir kâr var. Bunun bir kısmını inşaatçı bir kısmını TOKİ alır."

  "50-60 BİN SOSYAL KONUT ÜRETMEK MÜMKÜN"

  İstanbul'da arazi kalmadığını bu sebeple de ucuz konut üretmenin mümkün olmadığını belirten İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, yeni alanlar oluşturulması gerektiğini söyledi. Sabah'ın haberine göre, Durbakayım, "Silivri ve Çatalca tarafına doğru yeni cazibe merkezleri yaratmak lazım. Bu bölgelerde de ulaşım altyapı sorunlarını çözmek gerekiyor. Aksi halde merkezde ucuz konut hayal" dedi. 250 bin yapımcı firma olduğunun altını çizen Durbakayım, "Tek güçle bu işin altından kalkamayız. Özel sektör baş rol üstlenirse, devlet desteğiyle birlikte bu formül hayata geçirilebilir" diye konuştu. Durbakayım, bu formülle yılda ortalama 50-60 bin sosyal konut üretmenin mümkün olduğunu ifade etti.

  İHALE KANUNU DEĞİŞTİRİLSİN

  Konutder Başkanı Ömer Faruk Çelik, İstanbul'da arazilerin azaldığını, böyle bir formül hayata geçirilirse ortalama 2 proje sonrasında fiyatların yine orta ve üst seviyeye çıkacağını söyledi. Çelik, "Kamu İhale Kanunu net. Bir yatırımcı ihalede 100 lira veriyorsa, kamu 50 liraya ihaleyi veremez. Verirse suçlu olur. Dolayısıyla kökten değişim için kanunda düzenleme gerekiyor" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir