Petrol
109.89
0.57%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
471.099
-2.60%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 11 C
  Senetle konut alımı yapılmamalı

  Senetle konut alımı yapılmamalı

  Tüketici Mahkemesi’nin, konutu teslim edilemeyen kişi için verdiği karar, tüketicilerin mağduriyetlerini azaltacak.
  • DHA
  • 21.11.2018 - 09:27
  • Güncelleme : 21.11.2018 - 09:27

  Tüketici Mahkemesi, satın aldığı ev, zamanında teslim edilmeyen tüm vatandaşları ilgilendiren kararını 27 Eylül günü verdi. Emsal niteliğindeki karara göre, müteahhit ve kredi veren banka, tüketicinin ödediği parayı faiziyle iade edecek.

  Senetle konut alımı yapılmamalı #1

  "TÜKETİCİNİN LEHİNE BİR KARAR"

  Kararı değerlendiren Tüketici ve Çevre Koruma Derneği Başkanı Osman İlhan, "Bu karar daha önce vardı ancak uygulanmıyordu. Şimdi mahkemenin verdiği kararla emsal oldu ve uygulanmaya başladı. Her şeyden önce tüketicinin lehine bir karar. Bundan sonraki satışlarda, bankalar da artık sorumlu olacak. Artık kredi verirken bir anlamda müteahhite kefil olmuş gibi olacaklar. Tüketici için beklenen ve yerinde bir uygulama. İnanıyorum ki artık mağduriyetler daha da azalacak. O yüzden biz tüketiciler olarak memnunuz." ifadelerini kullandı.

  “SENETLE KONUT ALANLAR DAHA AĞIR MAĞDURİYET YAŞIYOR"

  Kararın geriye dönük uygulanabileceğini söyleyen İlhan, "Bu emsal karar daha sonra bir yönetmelikle desteklenebilir. Evlerini satın alamayan tüketiciler, bu konu da bir hayli mağdur. Bundan sonra bankaların, kredi verirken daha da dikkatli olması gerekiyor. Banka kredisi ile satın alıp mağdur olanlardan ziyade bir de senetle ve devre mülk karşılığında bu tarz ev satın alma durumu var. Onların yaşadığı mağduriyet daha ağır." dedi.

  Senetle konut alımı yapılmamalı #2

  "ÖN ARAŞTIRMA YAPIN"

  Ayrıca Tüketici Hakları ve Çevreyi Koruma Derneği Genel Başkanı Osman İlhan, "Diğer tüketiciler, bu tarz mağduriyet yaşamaması için mutlaka ön araştırma yapmalılar. Bankaların, bu işin içinde olup olmadığı öncelikle bilinmesi gerekenlerden. Müteahhitin, teminatı ve bankalarla olan anlaşmalarına da ayrıca bakılmalı. Bu tarz alım- satımlarda, mutlaka nakit veya banka kredisi üzerinden faaliyet yürütülmeli. Senet üzerinden veya devre mülk karşılığında satışlardan kaçınılmalı. Çünkü müteahhit battığı zaman, ellindeki senetleri bir başkasına ciro ederek kullanabiliyor. Tüketiciler, ödemiş oldukları paraları bir başkasına ödemek zorunda kalıyorlar. Tekrar belirtmek gerekirse tüketici için gayet olumlu bir karar. İnşallah bunların devamı olur. Mağduriyetler daha da azalır. Bu konuda yüzlerce, binlerce mağduriyet var. O yüzden iyi bir karar, inşallah hayırlı uğurlu olur."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir