Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
473.515
-1.34%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Sur'da evler tarihi doku korunarak restore edilecek

  Diyarbakır’ın Sur bölgesindeki evler tarihi doku korunarak tekrar yapılandırılacak.
  • 17.03.2016 - 16:38
  Sur'da evler tarihi doku korunarak restore edilecek

  Sur da evler tarihi doku korunarak restore edilecek #1

  Sur'da gerçekleşecek ketsel dönüşüm Çevre ve Kültür Bakanlıkları ile Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne emanet edildi. Sahabe mezarları, Ulu Cami, Dört Ayaklı Minare, hanlar, hamamlarla Sur'daki tarihi doku korunacak.

  TURİSTİK MERKEZ OLARAK İNŞA EDİLECEK

  Diyarbakır'daki evler, müzeler, kültürel ve sanatsal altyapısıyla bölge turistik merkez olarak inşa edilecek.

  Dönüşüm için iki danışma grubu oluşturulacak. Teknik işlerle ilgili akademisyenler ve ilgili çevrelerden oluşan bir ekip çalışacak. Yeni Şafak'ın haberine göre, diğer yandan sosyal bilimciler, tarihçiler ve yerel unsurlar çalışmalara katkı sağlayacak. AVM ve rezidanslara geçit verilmeyecek, Bakırcılar ve Balıkçılar Çarşıları da koruma altına alınacak.

  KURUMLAR HASSAS ÇALIŞACAK

  Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın talimatı doğrultusunda tarihi dokudan çevresel özelliklere, kültürel hazineden teknik ihtiyaçlara kadar farklı konularda, ilgili ekipler hazırlıklarını yaptı. Bu kapsamda, TOKİ'nin imar çalışmaları için Sur'a girmemesi, bu bölge dışındaki yerlerde konutla ilgili ihtiyaçlara odaklanması kararı çıktı. Burada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Diyarbakır Valiliği başta olmak üzere ilgili kurumlar çalışmaları birlikte yürütücek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir