Euro
10.1465
-0.14%
Dolar
8.6404
-0.28%
Altın
490.24
-0.27%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
372.832
-7.14%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  Taksim yatırımlara yön veriyor

  Körfez ülkelerinden gelen yatırımcılar, Taksim'e ve yeni projelerin olduğu yerlere ilgi gösteriyor.
  • AA
  • 04.08.2015 - 16:18
  Taksim yatırımlara yön veriyor

  Taksim yatırımlara yön veriyor #1

  TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, Körfez ülkelerinden gelen yabancıların İstanbul'da genelde Avrupa yakasına önem verdiğini belirterek, "Gayrimenkul tercihinde Taksim'e olan mesafe ve havaalanına olan uzaklık temel belirleyici unsurlar" dedi.

  YÜZDE 22'LİK ARTIŞ YAŞANIYOR

  Maya, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, TÜİK verilerine göre, Türkiye'de yabancılara yapılan konut satışlarında bu yılın ilk 6 ayında, 2014'ün aynı dönemine göre yüzde 22'lik artış yaşandığını anımsatarak, bu dönemde yabancıların İstanbul'dan aldığı konut sayısının yüzde 36 oranında arttığını söyledi.

  Türkiye içinde yabancıların en fazla konut satın almayı tercih ettikleri iller arasında ikinci sırayı Antalya'nın aldığını ifade eden Maya, bu ilde 2014'e göre düşüş yaşandığı bilgisini verdi. Maya, "Bu verilerden yabancıların İstanbul'u tercih ettiklerini, bu tercihte hem turistik hem de yatırım düşüncesinin hakim olduğunu görebiliyoruz. Yabancılar ağırlıkla merkezi lokasyonları, rezidans projelerini ve markalı konut projelerini tercih ediyorlar" diye konuştu.

  SAPANCA BURSA YALOVA VE TRABZON İLGİ ÇEKİYOR

  İstanbul'da markalı konut projelerinin ağırlıklı olduğu ilçelerin yabancıların dikkatini çektiğini ifade eden Maya, Bağcılar Basın Ekspress hattı ve Bahçeşehir gibi yeni projelerin artış eğiliminde olduğu yerlerin özelikle yatırım anlamında cezbedici olabildiğini aktardı.

  Maya, Körfez ülkelerinden gelen yabancıların İstanbul'da konut alımında genelde Avrupa Yakasına öncelik verdiğini belirterek, "Gayrimenkul tercihinde Taksim'e olan mesafe ve havaalanına olan uzaklık temel belirleyici unsurlar. Daha üst segmentteki alımlarda Boğaz manzarası, projenin segmentasyonu ve içinde barındırdığı olanaklar belirleyici unsurlar olabiliyor. İstanbul dışında da Sapanca, Bursa, Yalova ve Trabzon ilgi çeken bölgeler arasında" ifadelerini kullandı.

  ÜÇÜNCÜ KÖPRÜNÜN ETKİLEDİĞİ BÖLGELER

  TSKB Gayrimenkul Değerleme İdari İşler ve İş Geliştirme Müdürü Özge Aklar ise üçüncü köprü güzergahında konut fiyatlarına ilişkin, ilk etapta Avrupa Yakasında Başakşehir- Arnavutköy – Kayabaşı aksı, Anadolu Yakasında da Beykoz ve devamında Sancaktepe'de hareketlilik yaşandığını söyledi.

  İstanbul'a yapılan üçüncü havalimanının yakın çevresinin halihazırda bir konut yerleşim alanı olmadığını dile getiren Aklar, "Arazilerin olduğu, bazı bölümlerinde tarım faaliyetlerinin devam ettiği bir bölge burası. Bu nedenle iskan edilen bir alan mevcut değil. Arazi satışları da bölgesel bazda değişiklik gösteriyor. Bunu iki bölgesel sınır olarak ayırırsak yol güzergahına en yakın ikinci band 450 -550 lira/metrekare, üçüncü bandı da 200- 250 lira/metrekare olarak söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

  FİYAT ARTIŞI TUZLA'DAN BAŞLIYOR

  Aklar, Asya ve Avrupa yakalarını, deniz tabanının altından karayolu ile birbirine bağlayacak toplam 14,6 kilometrelik Avrasya Tüneli Projesi'nin (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi) İstanbul'da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme - Göztepe hattında hizmet vereceğini ve bu bölgelerde fiyat artışı konusunda etkisi olacağını bildirdi.

  Tanes, İstanbul Boğazı'na yapımı devam eden üçüncü köprünün fiyatları etkilediği ilçelere ilişkin "Kuzey Marmara Otoyolu ile inşaatı devam eden 3'üncü köprünün geçtiği güzergahta Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Taşdelen metro hatları ve bağlantı yolları sayesinde ulaşımın rahatlamasıyla bu ilçelerin yıldızı yükselirken; İstanbul'da en süratli ve kayda değer oranda fiyat artış ihtimali olan bölge Tuzla'dan başlıyor, Kartal ve Maltepe'yi de içine alıyor" ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir