Euro
15.2437
0.01%
Dolar
13.4851
0.06%
Altın
801.7360
0.08%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
503.715
0.44%
0ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 0 C
  Tapuda konut bedelini düşük gösterenler cezalandırılıyor

  Tapuda konut bedelini düşük gösterenler cezalandırılıyor

  Maliye Bakanlığı, tapuda konut bedelini düşük gösterenlere ceza uyguluyor.
  • 28.04.2016 - 10:13

  Tapuda konut bedelini düşük gösterenler cezalandırılıyor #1

  Maliye ev, dükkân alım satımında tapu harcı ödemeleri ve düşük bedel göstermekten kaynaklı vergi kaybını önlemek için gerekli çalışmalara başladı. Tapuda konut bedelini düşük gösteren ve konut kredisinde düşük ekspertiz yaptıranlar cezalandırıldı.

  BROŞÜRLER HAZIRLANDI

  Evini düşük gösterenlere aradaki vergi ve gecikme zammıyla birlikte 2-10 bin lira arasında değişen cezalar verildi. Maliye, gayrimenkulde alım satımların gerçek bedel üzerinden yapılmasını teşvik etmek için broşürler hazırladı.

  Maliye, gayrimenkullerin gerçek değerinden gösterilmesi, emlak vergisinde kaybın son bulması ve tapuda rayiç bedele son verilmesi konusunda önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Sabah'ın haberine göre, emlak şirketleri, belediyeler, bankalar tarafından belirlenen konut değerleri konusunda da standart getirilmesi hedefleniyor. Gelir İdaresi'nin hazırladığı broşürde "risk almayın, gayrimenkulünüze hak ettiği değeri verin" ifadeleri kullanıldı.

  ALANA DA SATANA DA CEZA

  Tapuda eksik konut bedeli ödeyenlere aradaki farkla beraber tapu harcının da dörtte biri kadar ceza kesiliyor. Gayrimenkulü hem alan, hem de satandan harcın yüzde 25'i kadar vergi cezası veriliyor.

  Tapuda konut bedelini düşük gösterenler cezalandırılıyor #2

  KAZANÇ İÇİN GELİR VERGİSİ ÖDEYİN

  Gelir İdaresi'nce hazırlanan broşürde şu sorulara yanıt verildi:

  - Gayrimenkulümü sattım, vergi ödemem gerekir mi? Elde ettiğiniz kazanç için Gelir Vergisi beyannamesi vermeniz gerekiyor.

  - Alım-satım için ödenen komisyon için nasıl bir belge almalıyım? Aracılardan ödenen komisyon tutarı için fatura alınması gerekiyor. Komisyon faturası düzenlemeyen kişileri en yakın vergi dairesine bildirin.

  -Gayrimenkulün devrinde ödenmesi gereken harcın ölçüsü nedir? Harcın ölçüsü devir eden ve alan için ayrı ayrı olmak üzere devir bedeli üzerinden binde 20'dir.

  - Banka kredisi ile alırsam, tapuda hangi değeri göstermek gerekiyor? Devir bedelinin bir kısmının banka kredisiyle bir kısmının nakit ödenmesi durumunda bu şekilde ödenen tüm miktarın toplanması ve toplam üzerinden harç yatırılması gerekir.

  Tapuda konut bedelini düşük gösterenler cezalandırılıyor #3

  ÜÇ ÖNEMLİ UYARI

  Gayrimenkulünüzü nakit ya da banka kredisiyle de alsanız tapu işlemlerinde gerçek alım bedelini beyan etmeniz gerekiyor. 3 İnşaat şirketi, müteahhit ya da aracılık eden komisyonculardan ödediğiniz bedel karşılığında fatura almayı ihmal etmeyin. 3 Eksik ödenen tapu harçlarının Maliye tarafından cezalı olarak tahsil edileceği de belirtiliyor.


  Görüş Bildir