Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
498.253
-5.63%
1ºC
İstanbul
Kar 1 C
  Tapusuz gecekondulara dönüşüm hakkı

  Tapusuz gecekondulara dönüşüm hakkı

  Tapusuz gecekondu sahipleri kentsel dönüşüm yasasında yer alan bazı haklardan yararlanabilecekler.
  • 10.04.2016 - 09:04

  gecekondu

  Kentsel dönüşüm alanlarındaki tapusuz gecekondu sahiplerine yeni haklar getirildi. Artık tapu olmayanlar da belirli koşulları yerine getirerek ev sahibi olabilecek yada kira yardımı alabilecek. Bazı alanlarda yıllardır yaşayan, yol ya da elektrik ve su gibi hizmetleri alan gecekonduların sahiplerini çıkartıp dönüşüm projelerini yürütmekte sıkıntı yaşanıyordu. Kararla bu sorunun çözülmesi amaçlanıyor.

  KARAR RESMİ GAZETE'DE YAYINLANDI

  Riskli yapıyı kiracı veya hak sahibi olmaksızın kullananlara yardım yapılmasına dair Bakanlar Kurulu kararı resmi gazetede yayınlandı. Kararla gecekondusunun tapusu olmayanlar da kentsel dönüşüm yasasındaki haklardan yararlanabilecek. Buna göre tapusu olmadan bir başkasının ya da hazinenin arazisinde oturanlara yapılacak evleri için enkaz bedeli ödenecek. Bu kişiler mümkünse kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak gecekondusunun bulunduğu yerden, mümkün değilse de bu alan dışında yapılacak konutlardan satın alabilecek.

  KİRA YARDIMI

  Konutun büyüklüğü ve ödeme koşulları her projeye göre ilgili kurumlarca belirlenecek. Enkaz için ödenen miktar evin bedelinden düşürülebilecek. Hak sahibi idare ile anlaşamazsa enkaz bedelinin yüzde 10'u peşin ödenecek. Tapusuz gecekondu sahipleri kentsel dönüşüm yasasındaki kira hakkından da yararlanabilecek.


  Görüş Bildir